Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Uygulanacak Grup Sıralamasını Paylaştı


Teknonce > Hayata Dair > Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Uygulanacak Grup Sıralamasını Paylaştı
Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Uygulanacak Grup Sıralamasını Paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşılanmasıyla, koronavirüs aşılama süreci dün itibariyle başlamıştı. Vatandaşlar aşılamanın nasıl yapılacağını, önceliğin kimlerde olacağını sorgulamaya başladı. Sağlık Bakanlığı ise aşı için grup sıralamasını paylaştı.

COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi gibi etkenler göz önünde bulundurularak belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacak.Sağlık Bakanlığı aşı olacak grupların detaylarını covid19asi.saglik.gov.tr sayfasında şablon olarak paylaştı;

AŞILAR AİLE HEKİMLİĞİNDE YAPILACAK

Koronavirüs aşısı, kişinin kayıtlı bulunduğu aile hekimliği biriminde uygulanacak. Kişinin çeşitli nedenlerle bağlı bulunduğu aile hekimine ulaşamadığı durumda ise en yakın aile hekimliği biriminden veya hastanede aşı uygulamaları için hali hazırda hizmet vermekte olan erişkin aşılama kliniklerinden/birimlerinden randevu alması durumunda aşılanması sağlanacak.

Aşı sonrası istenmeyen etkiler, elektronik ortamda kayıt altına alınacak ve titizlikle izlenerek değerlendirilecek. Bakanlığımız tarafından temin edilen aşılar, aşılama hizmeti sunulan sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanacaktır.

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir. Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Etiketler: koronavirüs aşısı, fahrettin koca

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap