Sağlık Bakanlığı'ndan Corona Virüsü Açıklaması!


Teknonce > Bilim > Sağlık Bakanlığı'ndan Corona Virüsü Açıklaması!
Sağlık Bakanlığı'ndan Corona Virüsü Açıklaması!

Sağlık bakanlığı, Çin'de ortaya çıkan ve bir süredir tüm dünyanın gündeminde olan Corona virüsü ile ilgili açıklama yaptı. Ayrıntılar haberimizde...

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan Corona virüsü, 2002-2003 yıllarında yüzlerce kişinin ölümüne yol açan SARS(Şiddetli akut solunum yolu sendromu) salgınına benzerliğinden dolayı büyük bir tehdit içeriyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde yayılan virüs tüm dünyayı alarma geçirmiş durumda...Günlerdir tüm dünya genelinde yetkililer Corona virüsü ile ilgili açıklamalar yapıyor. Türkiye'de de sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Çin'de görülen Koronavirüs sebebiyle dün Bakanlığımızda toplanan Bilim Kurulu, Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin alınması, yolcu iletişim bilgi formlarının doldurulması ve yer personelinin bilgilendirilmesi yönünde karar almıştır. Çin hükümetinin bölgeyi karantina altına almasının ardından, Çin'e ait bir havayolu firması tarafından haftada 3 gün düzenlenen Vuhan-İstanbul seferleri durdurulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu konuda henüz bir uyarı yapılmamış olmasına rağmen, Bakanlığımız tarafından Çin'den gelen tüm uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranması kararı alınmıştır. Havalimanlarında karantina odalarımız hazır olup, sağlık ekiplerimiz 7/24 usulüne göre kesintisiz çalışmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Birçok ülke bu virüsten korunmak adına önlemler almaya başladı. En ciddi önlemler ise Corona virüsünün ortaya çıktığı Çin'de alınıyor. Virüsün çıkış yeri olan Wuhan kentinde, toplu ulaşım hizmetleri durduruldu. Çin'de 7 şehir Corona virüsünden dolayı karantina altına alındı. Bu şehirlerde yaklaşık 20 milyon insan yaşıyor. 

"Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" platformunun verilerine göre, Çin'de 639 kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17'ye ulaştı. Ayrıca virüs bulaşan kişilerle temasa geçen yaklaşık 5.000 kişi gözetim altına alındı.

Corona virüsü, Çin'in ardından Tayland, Hong Kong, Makao, Vietnam, Güney Kore, ABD, Singapur, Japonya ve Tayvan'da da ortaya çıktı. Çin dışındaki ülkelerde virüse yakalanan kişi sayısı az olsa da bu sayının yükselmemesi adına önlemler alınıyor. 

Etiketler: corona virüsü nedir, corona virüs, sağlık bakanlığı corona, çin corona virüsü, koronavirüs

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap