Sahte WhatsApp 1 Milyondan Fazla İndirildi


Teknonce > Teknoloji > Sahte WhatsApp 1 Milyondan Fazla İndirildi
Sahte WhatsApp 1 Milyondan Fazla İndirildi

Google Play Store'a yüklenen ve Android kullanıcılarının indirmesine sunulan sahte WhatsApp uygulamasının 1 milyon indirmeye ulaştığı açıklandı. Sahte WhatsApp'ın kuruluş amacı ise dolandırıcılık!

Şu anda bilinen WhatsApp uygulamasını Dünya genelinde 1.2 milyardan fazla kişi kullanıyor. Her geçen gün bu rakamı arttırmayı başaran WhatsApp, bir yandan da taklitleriyle yarışıyor. Elbette piyasa içinde bu kadar güç kazanmasının sebeplerinden biri de her geçen gün kendini yenilemesi ve kullanıcılarına daha geniş seçeneklerle hizmet sunmaya devam etmesi. Bununla birlikte, sistemden kaynaklı sorunların artmaya başlaması ve ara ara yaşanan çökmeler de WhatsApp'la ilgili olumsuz yargıları da arttırıyor.Bu çökmeleri kendi telefonundan kaynaklı sanan bazı kullanıcılar ise uygulamayı kaldırıp baştan yüklüyor. Bunun yanında yeni telefon satışlarının da arttığı ve bu alınan telefonların çoğuna WhatsApp'ın kurulduğu düşünüldüğünde WhatsApp indirme rakamlarının artarak devam edeceği de açık görünüyor.

Dünya genelinde bu kadar fazla kullanıcıya ulaşan ve haliyle de bunu gelirlerine yansıtan şirket, dolandırıcıların da dikkatinden kaçmıyor. Bu durumu fırsata çevirmek isteyenler, ara ara çıkardıkları sahte WhatsApp uygulamalarıyla milyonlarca liralık reklam geliri elde edebiliyor. Bunun son örneği ise yeni çıkan sahte WhatsApp.

Google Play Store'da yayında kaldığı süre boyunca 1 milyondan fazla indirmeye ulaşan bu yeni sahte WhatsApp'ın logosundan tutunda geliştirici kısmında yazan şirket ismine varıncaya kadar her şeyiyle orjinalinin neredeyse aynısı. Geliştirici kısmına bakıldığında şirket ismi bile WhatsApp inc. olarak görünüyordu.

Google uygulamanın sahte olduğunu anlayınca yayından kaldırdı. Ancak uygulama Google Play'de yer aldığı süre içinde 1 milyonu aşan indirme rakamına ulaştı. Uygulamayı yapanların amacının ise kişisel bilgileri çalmak değil, reklam gelirlerinden haksız kazanç sağlamak olduğu açıkladı. Geçen bu süre içinde sahte uygulamayı yapanların kazançlarının ne kadar olduğu ise henüz bilinmiyor.

Bu uygulamayı yapanların kişisel bilgileri çalmadığının ortaya çıkmasıyla en azından iyi niyetli olduğu yorumlarına yol açtı. Görünen o ki sahte WhatsApp'ı piyasaya sürenler sadece bir gelir kapısı oluşturmak için bunu yapmışlar. Ancak bildiğiniz gibi buna benzer sahte uygulamalar çoğunlukla insanların kişisel bilgilerini çalmak için yapılıyor. Dolayısıyla bu tarz popüler uygulamaları indirirken mümkün mertebe dikkatli olmakta fayda var.

Etiketler: sahte whatsapp, whatsapp dolandırıcılık, sahte whatsapp uygulaması

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap