Sahte WhatsApp, Kullanıcıları Tuzağa Çekiyor


Teknonce > Teknoloji > Sahte WhatsApp, Kullanıcıları Tuzağa Çekiyor
Sahte WhatsApp, Kullanıcıları Tuzağa Çekiyor

Yeni açılan ve Whatsapp'ı taklit eden bir site, farklı renk seçenekleri vadettiği mesajında Whatsapp kullanıcılarını büyük bir tehlikeye atıyor.

İnternet üzerinden gelen mail ya da cep telefonunuza gelen mesajlarla sizi whatsapp.com'a bağlamak isteyen çağrılara yanıt verirken, sizi yönlendiren internet adresine dikkat edin. Çünkü bu yeni tuzak sizin için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. "шһатѕарр.com" alan adıyla piyasaya çıkan bu yeni internet sitesinin orjinal olmadığını anlamak ise oldukça basit. Alan adındaki farklılıklar kiril alfabesi kullanılarak oluşturulmuş.Redditor u / yuexist tarafından farkedilen site, WhatsApp'ı farklı renklerde yüklemenize izin vereceğini taahhüt ediyor. Whatsapp kullanıcılarının farklı renk seçeneklerini kullanmayı ne kadar sevdiklerini hepimiz biliriz. Anlaşılan o ki bu siteyi açanlar da bu gerçeğin farkında. Bağlantıyı ziyaret ederseniz, siteyi "doğrulama" için arkadaşlarınızla paylaşmanız istenecektir. Ardından, sahte URL'yle birlikte "whatsapp için yeni renkleri seviyorum" yazan bir mesaj geliyor. Doğrulama gerçekleştirildikten sonra farklı renk seçeneklerinin yalnızca masaüstünden kullanılabileceği bilgisi gönderiliyor. Bunun ardından da Chrome Store'dan Black Whats adı verilen uygulamaya yönlendiriliyor ve bunu yüklemenizi istiyor. 

Açılan sahte Whatsapp sitesi şimdiden epey yayılmış durumda. Konuyla ilgili Türkiye'den elimize herhangi bir bilgi geçmemiş olsa da birilerinin bunu bilmeden keşfetmiş olması ihtimali de yüksek. (Takipçilerimiz arasında sahte Whatsapp mağduru varsa ekran görüntüleriyle birlikte "İletişim" kısmından bize ulaşabilirler.)

Kurulan sahte Whatsapp sitesinin ise birincil hedefi, tıklamaları yoğunlaştırarak reklam geliri elde etmek. Karşılığında da kullanıcılar herhangi bir şey elde etmiş olmuyorlar. Bir bakıma internet dolandırıcılığı diyebiliriz. Farklı renk seçeneği ararken kaybedilen zaman ise yanımıza kalıyor. Bugünlerde özellikle Dünya gündemine oturmuş olan Wana Crypt0r 2.0 virüsü de ortalıkta gezinirken bu tip güvenilir olmayan siteler internet kullanıcılarını tehlikeye atmaya devam ediyor. 

Özellikle bu gibi zamanlarda cep telefonlarına gönderilen internet sitesi adreslerine tıklarken bir kere daha düşünmenizi öneriyoruz. Virüs gönderme ve çeşitli haksız kazanç sağlama yöntemlerinde bu gibi yollar kullanılabiliyor. Biraz dikkatli olmanız halinde bu tip sahte uzantıları tespit etmeniz zor olmayacaktır. Biz de bu gibi durumları elimizden geldiğince sizlere iletmeye çalışacağız.

Kaynak: thenextweb.com

Etiketler: sahte whatsapp, Wana Crypt0r 2.0, chrome strore, whatsapp farklı renk seçenekleri, sahte whatsapp.com

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap