Samanyolu Galaksisi


Teknonce > Astronomi > Samanyolu Galaksisi
Samanyolu Galaksisi

Dünya ve Güneş Sistemi'nin gök adası olan Samanyolu Galaksisi'ni ne kadar tanıyorsunuz?

Samanyolu Galaksisi (Milky Way), gözlenebilir evrendeki milyarlarca galaksiden yalnızca bir tanesidir. Kehkeşan ismiyle de bilinen Samanyolu, çubuklu sarmal şeklinde bir gök adadır. 100.000 ışıkyılı (Işık yılı bir mesafe ölçüsüdür. Işığın bir yılda aldığı yolu; yani yaklaşık 9.5 trilyon kilometrelik mesafeyi ifade eder. Yani Samanyolu 100.000 ışık yılı = 9.5 trilyon km x 100.000 çapındadır.) çapındaki galaksimizde Güneş gibi 200 ile 400 milyar arasında yıldız olduğu tahmin edilmektedir. Samanyolu Galaksisi'nin kalınlığı ise 1000 ışık yılıdır. Yani Samanyolu, yapısı gereği, dev bir disk şeklindedir. Samanyolu'nda şimdiye kadar bulabildiğimiz en yaşlı yıldız 13.2 milyar yaşındadır. Galaksi'nin yaşının ise bu yıldızın yaşına yakın olduğu tahmin edilmektedir. Bünyesinde barındırdığı milyarlarca gezegen arasından yaklaşık 40.000 tanesinin yaşam için elverişli koşullara sahip olduğu düşünülmektedir. 

Güneş'imiz Samanyolu'nun merkezine 26.000 ışıkyılı uzaklıktadır. Galaksideki diğer bütün gökcisimleri gibi Samanyolu'nun merkezindeki bir karadeliğin etkisiyle dönen Güneş'imiz, bu merkezin etrafındaki bir tur dönüşünü yaklaşık 220 milyon yılda tamamlar. Bazen kendimizi çok büyük hissetsek de aslında Samanyolu Galaksisi'nde bir noktadan ibaretiz. Samanyolu Galaksisi gibi milyarlarca daha galaksi olduğu düşünüldüğünde, bırakın Dünya'yı Samanyolu bile evrende görülmeyecek kadar ufak sayılabilir.

Galaksiler tamamen yıldız ve gezegenlerden oluşmazlar. Bünyelerinde gaz ve toz bulutları, süpernovalar, karadelikler, kuyruklu yıldızlar, ufak meteorlar gibi birbirinden çok farklı yapılarda gök cisimleri bulunur. Samanyolu Galaksisi'nde de bu sayılanların tamamı mevcuttur. Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde de, diğer gök cisimlerini etrafında döndüren son derece güçlü bir karadelik yer almaktadır. Güneş'in yaklaşık 200.000 katı ağırlığında olan bu karadelik, kendisine yaklaşan gökcisimlerini yavaş yavaş yutmaktadır.

Galaksimiz, yakın çevresindeki galaksilere göre de biraz büyük kalıyor. Öyle ki, etraftaki başka bir galaksiyi çekim gücünün etkisi altına aldığı ve bünyesindeki yıldızları kendine doğru çektiği de yakın bir zamanda kanıtlandı. (İlgili haber için tıklayın) Bu şekilde, etrafındaki galaksilerden de beslenen Samanyolu, sürekli büyüyen bir yapıya sahip. Hatta bazı tahminlere göre, komşu galaksimiz Andromeda'yı 4.5 milyar yıl içinde tamamen tüketmiş olacağız.

Etiketler: samanyolu, samanyolunun merkezi, samanyolundaki yıldızlar, samanyolundaki gezegenler, gökcisimleri, güneş, dünya, samanyolu yaşı, samanyolu büyüklüğü

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap