Samanyolu Galaksisi'nin de Bir Uydusu Var!


Teknonce > Astronomi > Samanyolu Galaksisi'nin de Bir Uydusu Var!
Samanyolu Galaksisi'nin de Bir Uydusu Var!

Uzayda bilinen gerçeklerden biri, büyük kütleli cisimlerin kendinden küçük cisimleri etkisi altına alıp kendisiyle birlikte hareket ettirmesidir. Bu küçük cisimlere uydu denilir. Peki sadece gezegenlerin değil, galaksilerin de uyduları olabileceğini biliyor muydunuz?

Bizim Galaksimiz Olan Samanyolu'nun da Bir Uydusu Var!1994 yılında  Gerry Gilmore,Rodrigo Ibata ve Mike Irwin tarafından keşfedilen Yay Eliptik Cüce Galaksisi (SagDEG) Samanyolu'nun uydusu durumunda. Kendine ait bir merkezi ve etrafında gezegenleri bulunan bu cüce galaksi, bizim galaksimizin etkisi altında bulunuyor. Çapı yaklaşık 10.000 ışık yılı (1 ışık yılı  yaklaşık 9.461 trilyon kilometredir.) olan galaksi Dünya'dan 70.000 ışık yılı uzaklıktadır. 

Samanyolu'na göre metal fakiri olarak nitelendirilebilecek bu galaksi Sagittarius olarak da bilinmektedir. Sagittarius'un bir başka özelliği ise zaman zaman Samanyolu'na gezegenler bırakmasıdır. Yapılan çalışmalara göre Samanyolu'nun etrafındaki ekliptik dönüşü sırasında zaman zaman (görselde de görüldüğü gibi) galaksimize yaklaşır ve bu zamanlarda galaksimizin Sagittarius'tan daha yoğun olan çekim gücü kendisinden bir şeyler eksiltir. Örneğin Sagittarius'un bazı dış gezegenleri onun çekim gücünden koparak Samanyolu'nun etrafında dönmeye başlar.

Yani galaksimiz Sagittarius'u yavaş yavaş süpürür. Steve Majewski ve çalışma arkadaşları ilk önce galaksideki kalıntılarını 2MASS gözlemlerinde tanımlanan kırmızı devlerin Sagittarius'tan kopan bazı gezegenlerin bizim galaksimize katıldıklarını gösterdiler. 

Galaksimizde Sagittarius'un etkisinin şimdiye kadar keşfedilenlerden daha fazla olabileceği savunan Steve Majewski çalışmaların bu yönde artarak devam edeceğini söyledi.

Etiketler: uzay, uydu, samanyolu, Yay Eliptik Cüce Galaksisi (SagDEG),Sagittarius, gezegen

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap