Samanyolu'nda Dev Bir Karadelik Bulundu


Teknonce > Astronomi > Samanyolu'nda Dev Bir Karadelik Bulundu
Samanyolu'nda Dev Bir Karadelik Bulundu

Astronomlar, Dünya'mızın da galaksisi olan Samanyolu'nda Güneş'in 100 bin katı büyüklüğünde bir karadelik keşfetti. 

Astronomlar, Samanyolu Galaksisi'nin en büyük ikinci karadeliğinin varlığına ilişkin önemli kanıtlar elde ettiklerini duyurdu. Güneş'ten 100 bin kat daha büyük olduğu tahmin edilen bu karadelik galaksimizin merkezindeki zehirli gaz bulutlarının arasında yer alıyor. Japonya’nın Tokyo şehrindeki Keio Üniversitesi’nden Profesör Tomoharu Oka, bu keşfin Samanyolu Galaksisi'nde bulunan ilk orta kütleli karadeliği bilim insanlarına gösterdiğinin altını çizdi. "Bu, Samanyolu’nda Sagittarius A’dan sonra galaksinin merkezinde yer alan en büyük 2. karadelik olabilir. Aynı zamanda Samanyolu Galaksisi’nde orta kütleli bir kara delik (IMBH) adayı ilk kez tespit edilmiş olabilir” açıklamasında bulunan Tomoharu, kara deliğin dinamik sürtünme ile çekirdeğe doğru battığını ve sürecin sonunda sonunda onunla birleşmiş olabileceğini söyledi. Sputnik’e verdiği demecinde “Bu IMBH, kara delikler ile birleşerek oluşmuş olabilir. Bu tarz olaylar güçlü yerçekimi dalgaları oluşturur” ifadelerini kullandı.

Keşfedilen bu karadeliğin, yakınındaki süper kütleli bir başka karadeliğin kuzeni olabileceği söylenirken her galaksinin merkezinde yer alan bu gibi karadeliklerin Güneş'in 10 milyar katı büyüklüğünde bir kütleye ulaşabileceği belirtiliyor. 

Bu gibi karadeliklerin çekim gücü sonucu yeni yıldızların da doğabileceği ve uzay-zamanda çeşitli değişikliklere yol açabileceği biliniyor. Keşfedilen bu karadelik ise, diğerlerine kıyasla orta büyüklükte kabul ediliyor. Yani Güneş'in yaklaşık 100 bin katı büyüklüğünde. 

Uzun bir süredir burada bir karadelik olduğunun farkında olduklarını ancak bir türlü sağlam bir kanıt elde edemediklerinin altını çizen araştırmacılar,  bu durumun karadeliklerin parlak olmamasından kaynaklandığını da sözlerine eklediler. Durum bu olunca da karadeliğin tespit edilmesi, çoğunlukla etrafındaki diğer gök cisimlerine olan etkileriyle ölçülüyor. 

Dünya’dan 25 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliğin incelenmesinin Samanyolu Galaksi’sinin gelişimi konusundaki önemli sorulara yanıt vermesi umut ediliyor. Galaksimizde 100 milyon ile 1 milyar arasında karadelik olduğu tahmin edilse de şimdiye kadar sadece 60 tanesi tespit edilebildi. 

Etiketler: karadelik, samanyolu galaksisi, astronom, güneş, samanyolunun merkezi, dünya,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap