Samsung En İyi Kar Dönemini Yaşıyor


Teknonce > Teknoloji > Samsung En İyi Kar Dönemini Yaşıyor
Samsung En İyi Kar Dönemini Yaşıyor

Kısa bir süre önce Note 7 faciasıyla piyasalarda ciddi bir kayıp yaşayan Samsung, buna rağmen en iyi mali yılını geçiriyor. Samsung yetkilileri tarafından yapılan açıklamayla şirketin mali durumu kamuoyuyla paylaşıldı.

Samsung'un ne kadar büyük bir şirket olduğu ve şimdiye kadar çıkardığı ürünlerle Dünya'nın en çok kazanan şirketleri arasında yer aldığını birçoğumuz biliriz. Son dönemde yaşadığı sorunlar, şirketin çeşitli açılardan zarara uğramasına yol açmıştı. Özellikle piyasaya sürülen Note 7'lerin toplanması şirkete ciddi bir maddi zarar vermişti. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, şirketin mali durumunun yükselişte olduğu açıklandı.Bu yılın ilk çeyreğinin mali durumunu açıklayan şirket yetkilileri, şaşırtıcı şekilde, tarihinin en başarılı ilk çeyreğini geçirdiklerini duyurdu. İlk çeyrekteki karını 8.7 milyar dolar olarak duyuran yetkililer, kar oranının %48 arttığını bildirdi. Samsung'un ilk çeyrekte kasasına giren toplam para ise %2 artışla 44.5 milyar dolar oldu. 

Bilindiği gibi Samsung telefon piyasası içinde sadece telefon üretip satmıyor. Diğer büyük markalara telefon parçaları satışlarıyla da bilinen Samsung, Apple için Oled ekran bile üretiyor. 

Note 7 faciasıyla toplanan telefonların ise Samsung'a zararının 1 milyar dolar civarında olduğu bildirildi. Piyasaya sürdüğü yeni telefonları S8 ve S8 Plus ise ön siparişlerde bile ciddi rakamlara ulaşmıştı. Dünya piyasalarında tam olarak yerini almasından sonra şirketin kasasına buradan da yüklü miktarda nakit akışı olacağı düşünülüyor. 

Samsung Group yöneticilerinden Jay Y. Lee'nin Note 7 faciasından sonra karşı karşıya kaldığı rüşvet iddiaları ve bu süreçte ürünlerin toplatılması, hem kendisini hem şirketi bir hayli yıpratsa da ulaştığı bu kar rakamlarıyla teknoloji takipçilerini şaşırtmayı başardı. 

Önümüzdeki çeyrekte ise gerek çıkardığı yeni ürünler, gerekse yaptığı ticari anlaşmalarla bu rakamın daha da artacağı tahmin ediliyor. Tüm yaşadıklarına rağmen bu rakamlara ulaşmış olması, Samsung'un piyasadaki ağırlığını bir kere daha gösterdi. 

Kaynak: https://thenextweb.com/insider/2017/04/27/samsung-made-a-load-of-cash-this-q1-even-after-the-note-7-fiasco/#.tnw_6RmCO72P

Etiketler: samsung ne kadar kar etti, samsung telefon satışları, samsung yıllık karı, note 7 faciası, samsung apple'a ekran satıyor

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap