Samsung, Sürücüsüz Otomobil Çalışmalarını Hızlandırıyor


Teknonce > Teknoloji > Samsung, Sürücüsüz Otomobil Çalışmalarını Hızlandırıyor
Samsung, Sürücüsüz Otomobil Çalışmalarını Hızlandırıyor

Samsung sürpriz bir hamle yaparak, Kore hükümetinden sürücüsüz araçları test etmek için izin aldı. 

Kendi kendine çalışan ve işleyen otomobil piyasasında Samsung'un ne kada hevesli olduğu biliniyordu. Ancak gelen son haber, şirketin çalışmalarının hayalden öte olduğunu gösteriyor. Samsung, Güney Kore hükümetinden sürücüsüz araçları test etmek için izin aldı. Bu izin şirketin çalışmaları için önemli bir dönüm noktası olarak adlandırıyor. İzin sadece çalışmalar için değil, gerçek yollarda aracı test etmek üzere alındı. Bu yeni gelişme, Samsung'un çalışmalarında ne kadar ileride olduğunu gösteriyor.Bilindiği gibi Samsung bir otomobil üreticisi değil. Bu alanda da parça üretimine girmesi beklenmeyen şirketin, Hyundai ile ortak çalışması bekleniyor. Samsung'un esas katkısı aracın kontrol paneli üzerinde olacak ki sürücüsüz otomobillerin de en önemli kısmı bu. Yapay zeka çalışmalarının günümüzde geldiği noktada Samsung'da gizli bir şekilde çalışmalara dahil olmuş gibi görünüyor. Samsung da bu araçlarda yapay zeka, sensör, derin öğrenme yazılımı ve kontoldeki bilgisayar paneli yazılımı üzerinde çalışıyor. 

Samsung'un çalışmalarını gizli olarak nitelendirdik çünkü şirket bu konuda hiçbir bilgi vermiyor. Çalışmalarını büyük bir gizlilik içinde yürüten şirketin çalışmaları, eğer bu izin olmasaydı, belki de bilinmeyecekti. Kore hükümetinden alınan izin, Samsung'un yürüttüğü çalışmalar hakkında da ipuçları vermiş oldu. Hükümetten ise çalışmalar için 20 test sürüşü izni verildi. 

Apple gibi diğer teknoloji devlerinin de sürücüsüz otomobil çalışmaları olduğu biliniyordu. Bunlardan bazıları test sürüşleri bile gerçekleştirdi. Ancak Kore merkezli kaynakların verdiği bilgiler, Samsung'un tasarısının tüm bu şirketlerin önünde olduğu şeklinde. Bazı şirketler akıllı sensör gibi sürücüden bağımsız fren sistemleri bile geliştirdi ancak gelen bilgilere göre Samsung'un tasarısı ufak müdahalelerden ziyade tamamen sürücüsüz otomobiller. Ayrıca bu tarz bir iznin Kore'de bir ilk olduğunu da belirtmek gerekir. 

Samsung'un teknoloji dünyasına katkıları ve aldığı patentler göz önünde bulundurulduğunda, uzman görüşleri Samsung'un yeni bir patent hazırlığında olduğunu gösteriyor. Tasarladıkları araba da buna göre özel ve yeni bir araba olacaktır. Her geçen gün genişleyen otomobil piyasasında da ilerleyen zamanlarda Samsung'un adını sıkça duyacağız gibi görünüyor.

Kaynak: http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20170501000464

Etiketler: sürücüsüz araba, sürücüsüz otomobil, şöförsüz araba, samsung, hyundai, güney kore

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap