Samuel Morse Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?


Teknonce > Bilim > Samuel Morse Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?
Samuel Morse Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?

Amerikalı bilim insanı Samuel Morse kimdir ve neyi icat etmiştir? Samuel Morse'un buluşları nelerdir ve neler yapmıştır? İşte Samuel Morse'un kısaca hayatı.

Samuel Morse Kimdir? Samuel Morse'un Kısaca Hayatı

27 Nisan 1791'de Boston'ın Charlestown kentinde hayata gözlerini açan Samuel Morse Jedidiah Morse ile Elizabeth Ann Breese Morse'un ilk çocuğudur. Daha çocuk yaşta  Phillips Akademisi'ne katılan Samuel Morse burdan sonra Yale College'da din felsefesi, matematik ve atlar üzerine eğitim aldı. Bu arada yine Yale Üniversitesi'nde  Benjamin Silliman ve Jeremiah Day'in elektrik üzerine konferanslarını takip etti. Kendini resim alanında da geliştiren Morse, bir süre geçimini resim yaparak sağladı. 1810 yılında, ülkenin en prestijli ödüllerinden olan Phi Beta Kappa onur madalyasıyla Yale Üniversitesi'nden mezun oldu. 1818 yılında Lucretia Pickering Walker ile evlenen Samuel Morse'un bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Eşi üçüncü çocuklarının doğumundan kısa süre sonra hayatını kaybetti. Bunun ardından 1848'de bir evlilik daha gerçekleştiren Samuel Morse'un ikinci karısından da dört çocuğu oldu.

1832 yılında resim ve portre çalışmalarındaki başarılarının ardından New York Üniversitesi Resim ve Heykel Bölümü'nde profesör olarak göreve başladı.

19. yüzyıldaki antikatolik hareketlere liderlik yaptı. Morse'un Roma ziyaretinde Papa'yı gördüğünde şapkasını dahi çıkarmadığı iddia edilir. Samuel Morse tüm Protestanları Katolik kurumlarına karşı birleşmeye çağırdı. Bu yöndeki hareketleri o kadar heyecanlıydı ki Katolik ülkelerden Amerika'ya göçün bile sınırlandırılması için yasa teklifleri hazırladı ve politik hareketlere katıldı. 1836'da New York belediye başkanlığına adaylığını koysa da başarılı olamadı. 

Bununla birlikte Samuel Morse'un köleliği destekleyen biri olduğunu da eklememiz gerekir. Samuel Morse'un kendi dilinden söylemek gerekirse ona göre "Kölelik günah değildir. Bu, dünyanın en başından beri yardımsever ve disiplinli olarak, aklın amaçları uyarınca ilahi bilgelikle düzenlenen toplumsal bir koşuldur." (An Argument on the Ethical Position of Slavery in the Social System, and its relation to the Politics of the Day (New York, Papers from the Society for the Diffusion of Political Knowledge, no. 12, 1863)

Samuel Morse 1872 yılında hayatını kaybetti.

Samuel Morse Neyi icat Etmiştir? Samuel Morse'un Buluşları

Samuel Morse ilkin, bir taş ya da mermeri 3 boyutlu olarak yontabilen mermer kesme makinesini icat etti. Ancak 1820'de Thomas Blanchard'da benzeri bir buluş gerçekleştirdiği için bunun patentini alamadı.

Morse'un bilim tarihine adını yazmasını sağlayan çalışmaları ise telgrafın yapılması oldu. Mekaniğe olan merakı genç yaşlarından beri vardı. New York Üniversitesi'nde öğrendikleri de onu elektrikli telgraf yapma fikrine sürükledi. Telgraf yapabilmek için birçok devletten yardım talep etse de yalnızca Osmanlı İmparatorluğu'ndan olumlu cevap aldı. Arkadaşı İstanbul'la çalışmaları sürdürdüğü sırada Tuna Nehri üzerinden Viyana'ya giderken gemi battı ve hayatını kaybetti. Dolayısıyla birinci girişim başarısız oldu. 

Samuel Morse 1837'de elektrikli telgrafı icat etti. 1837 yılında ise elektrikli telgrafın patentini aldı. Çalışmalarında, uzun mesafede ilk elektrikli telgraf denemesini 1844 yılında Washington ile Baltimore arasına 65 kilometrelik hatla yaptı. Bundan sonra da Osmanlı İmparatorluğu 1855 yılındaki Kırım Savaşı'nda Morse telgraf sistemini kullandı. Bunlardan önce de 1832 yılında Morse alfabesi olarak da bilinen Morse Kodları fikrini geliştirdi.

Bunların yanında Samuel Morse radyo telgrafın bulunmasına da öncülük etmiştir. 

Etiketler: samuel morse kimdir, samuel morse kısaca hayatı, samuel morse icat, samuel morse buluş, samuel morse telgraf

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Sümeyye taskiran
    07.02.2018 19:16

    Çok isime yaradi tesekkur ederim

Yorum Yap