Sanal Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır?


Teknonce > Teknoloji > Sanal Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Sanal Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda popülaritesini arttıran Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) nedir? Sanal Gerçeklik nerelerde kullanılır? İşte cevabı...

Sanal Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır?Sanal Gerçeklik (Virtual Reality), bireylerin kendilerini bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş olan 3 boyutlu ortamlarda hissetmesini sağlayan bir teknolojidir. 

Bilgisayarlar yardımıyla 3 boyutlu sanal ortamlar oluşturulur ve bireyler sanal gerçeklik gözlüğü, sanal gerçeklik eldiveni gibi cihazlarla kendilerini o ortamdaymış gibi hissederler. 

Sanal gerçeklik ortamları, bireylere daha gerçekçi bir deneyim yaşatabilmek için profesyonel bir şekilde hazırlanmalıdır. Bireyler sanal ortama dahil olduklarında o ortamı tamamen gerçek gibi hissetmelidir.

Sanal gerçeklik (Virtual Reality), hissettirmiş olduğu gerçeklik seviyesine göre 3'e ayrılır.

Kısmi Katılımlı Ortamlar : Bu sanal gerçeklik ortamında, bireylerin gerçek hayatla olan ilişkisi tamamen kopmaz. Bu ortamda sanal gerçeklik gözlüğü, sanal gerçeklik eldiveni gibi cihazlar kullanılmaz. 

CAVE- Tam Katılımlı Ortamlar : Açılımı Bilgisayar Destekli Sanal Ortam (Computer Assisted Virtual Environment) olan bu sanal gerçeklik türünde amaç, bireyi tamamen gerçek dünyadan koparmaktır. Bu sanal gerçeklik ortamında tüm duyu organlarına hitap edecek materyaller kullanılır. Böylece bireyler tamamen sanal ortama adapte olurlar.

Çoklu Katılımlı Ortamlar : Bu sanal gerçeklik türünde, aynı sanal ortama birden fazla birey katılabilir. 

Sanal gerçeklik ortamları sağlık, seyahat, endüstri, eğitim gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca bilgisayar oyunlarında da kullanılarak, oyun severlere daha gerçekçi oyun deneyimi sunulmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Turkcell tarafından da bir sanal gerçeklik gözlüğü üretilmişti. (İlgili haber için tıklayın.)

Etiketler: sanal gerçeklik nedir, sanal gerçeklik nerelerde kullanılır, sanal gerçeklik

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap