Sarıkız Örümceği (Camel Spider) Nedir?


Teknonce > Bilim > Sarıkız Örümceği (Camel Spider) Nedir?
Sarıkız Örümceği (Camel Spider) Nedir?

Türkiye'de son günlerde çeşitli illerde görülen Sarıkız örümceği (Camel spider) nedir? Ne ile beslenir? Ayrıntılar haberimizde...

Sarıkız Örümceği Nedir? Ne ile Beslenir?

Sarıkız örümceği ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika ve Namibya'da bulunmaktadır.Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız örümceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız örümcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız örümceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir.

Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından açıklanmıştır. 8-10 cm arasında boya sahip olan sarıkız örümceği, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilo metre katedebilir ve 1 metre yüksekliğe zıplayabilir. Zehirli olmadıkları fakat kuvvetli çenelerinin ısırıklarının oldukça fazla can yaktığı söyleniyor.

Türkiye'de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülmeye başlanan sarıkız örümceği, son bir kaç gündür batıda da görülmeye başlandı. 

Müjde Apay isimli bir kadın evinin salonunda sarıkız örümceği gördüğünü ve akrep sanarak öldürdüğünü söyledi. Daha sonra sarıkız örümceği olduğunu anlayınca o gece evinde kalamayan Apay konuyla ilgili "Dün sabaha karşı salonda gördüm ve ilk olarak akrep zannettim. O anki korkuyla öldürdüm. Öldürdükten sonra Sarı kız olduğunu anladım. Daha önce fark etseydim kaçardım, akrep diye yaklaştım ben. Öldükten sonra kendi evimde kalamadım arkadaşımın evine gittim. Durumu yetkililere bildirdim özellikle Belediyeden bu konuyla ilgili tedbir almalarını bekliyorum" şeklinde açıklama yaptı.

Sarıkız örümceği Muğla'dan sonra Bilecik ve Kayseri'de de ortaya çıktı.

Etiketler: sarıkız örümceği, sarıkız örümceği nedir, sarıkız örümceği ne ile beslenir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap