Satürn'ün Uydusu Titan'da Yaşam Belirtisi Bulundu


Teknonce > Astronomi > Satürn'ün Uydusu Titan'da Yaşam Belirtisi Bulundu
Satürn'ün Uydusu Titan'da Yaşam Belirtisi Bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn'ün doğal uydusu olan Titan'daki araştırmalarını sürdürürken, çeşitli yaşam formlarının olabileceğine dair izlere rastladı! İşte ayrıntılar...

Bilindiği gibi Satürn uzun zamandır astronomi dünyasının en çok tartışılan ve araştırılan gezegenlerinden biri. Satürn kendi başına bir araştırma konusuyken, Satürn'ün doğal uyduları da uzay araştırmalarında birçok önemli veri elde edilmesini sağladı. Kendine has bir sistem gibi olan Satürn ve Satürn'ün doğal uyduları, uzayda yaşam arayışlarında insanlığı yeni bir evreye geçirebilir. Son çalışmalardan elde edilen veriler de bunu kanıtlar nitelikte.Daha önce Titan'la ilgili başka bir bulguyu sizlerle paylaşmış ve orada da Satürn'ün doğal uydularından olan Titan'ın araştırmalar için öneminden söz etmiştik. (İlgili haber için tıklayın.) Bu seferki araştırmalar da Satürn'ün doğal uydusu olan Titan'da çeşitli mikroorganizmaların bulunabileceğini ortaya koydu.

Bilim insanları tarafından incelenen Titan'ın atmosferinde gezegenin mikroorganizma düzeyinde de olsa yaşama evsahipliği yaptığına kanıt sayılabilecek bir madde bulundu. Titan yüzeyinin yaklaşık 200 kilometre üzerinde bulunan 'akrilonitril' yani vinil siyanür denilen kimyasal bileşenin yaşamın yapı taşı olan hücrenin yapısının oluşumunda önemli bir rolü bulunuyor. Çalışmalara göre akrilonitril moleküllerine Titan'ın güney kutbunda daha fazla rastlanırken, ortalama eksi 179 derecede damlacıklar hâline dönüşerek Titan'daki sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor.

Şimdiye kadarki araştırmalara göre Titan'ın şu anki durumunun insan yaşamı için zorlu olduğu biliniyor ancak Satürn'ün doğal uydularından olan Titan'da böyle bir molekülün bulunması uzay araştırmaları için çok önemli sonuçlara yol açacak gibi görünüyor. Daha önce de Satürn'ün bir diğer doğal uydusu olan Enceladus'ta suyun bulunması, Satürn'le ilgili araştırmaları farklı bir evreye geçirmişti. (İlgili haber için tıklayın.) (Enceladus'taki yaşam belirtileri haberi için tıklayın.)

Daha önceki bu bulgulardan sonra Satürn'ün uydusu olan Titan'da böyle bir veriye ulaşılması da elbette ilerleyen çalışmalar için belirleyici olacaktır. Uzay araştırmalarında önemli bir yeri bulunan bilim insanı Ralph Lorenz'e göre, Titan Mars'tan sonra insanoğlunun varlığını sürdürebileceği en önemli ikinci yer olabilir. Satürn'ün doğal uydularından ikisinin birden yaşam formlarına ev sahipliği yapıyor olması ihtimali bu uydularla ilgili çalışmaların yoğunlaşacağına işaret. 

Etiketler: nasa, satürnün doğal uyduları, titan, uzayda yaşam

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap