Satürn'ün Gizemli Uydusu Titan


Teknonce > Astronomi > Satürn'ün Gizemli Uydusu Titan
Satürn'ün Gizemli Uydusu Titan

Bilim insanlarının yeni araştırması sonucu, Satürn'ün en büyük uydusu Titan'ın Mars'a Dünya'dan daha çok benzediği anlaşıldı.

Satürn'ün Gizemli Uydusu Titan

Yeni araştırmalar, yüzeyi hidrokarbon açısından zengin olan Titan'ın gelişiminin, Mars'ın geçmişine benzediğini söylüyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün araştırmalarında Dünya, Mars ve Titan üzerindeki nehir kanallarının benzerlikleri incelendi. Bunun sonucunda Titan'ın topografyasının, Mars'a Dünya'dan daha fazla benzediği keşfedildi. Dün (18 Mayıs) Science dergisinde yayınlanan yazıya göre Titan'ın yakın geçmişinde herhangi bir tektonik faaliyet bulunmuyor. Makalenin yazarı Benjamin Black Titan'la ilgili çalışmaların hala birçok gizemi içinde barındırdığını ve çalışmalarının süreceğini vurguladı.

Titan'da Nehirler Nasıl Oluştu?Nehir yataklarının yapısı, bir gezegenin gelişim süreciyle doğrudan alakalıdır. Gezegen yüzeyindeki plakaların hareketleri gezegen çekirdeğiyle de bağlantılı çalışarak dağları oluşturur. Akarsular ise bu dev engelleri aşmaya çalışarak okyanus gibi büyük su birikintilerine ulaşmaya çalışırlar. Bu da akarsu yataklarının oluşmasına yol açar. Mars'ın yüzeyindeki akarsu yataklarının şimdiki görünüşünde, bu doğal oluşum sürecinden farklılıklar olduğu görülüyor. Özellikle son ağır meteor bombardımanı sırasında bu yatakların birçoğu tahrip olmuş durumda. 

Araştırmacılar, bu bilgileri göz önünde bulundurarak Mars, Titan ve Dünya üzerindeki akarsu yataklarını karşılaştırdılar. Nasa'nın Cassini uzay aracından gelen verileri değerlendirip Titan, Dünya ve Mars üzerindeki nehir ağlarını karşılaştıran bilim insanları akış yönünü de etkenler arasında değerlendirip "topografik uygunluk" dedikleri bir metrik üzerinde notlar aldılar. 

Mars'ın Kuzeni?

Yapılan çalışmalar sonucunda araştırmacılar, Titan'ın nehirlerinin Mars'taki nehirlere Dünya'nınkilerden daha fazla benzediğini keşfettiler. Uzun bir süredir Titan'ın yüzeyinde tektonik bir faaliyet gerçekleşmediğinin altını çizen araştırmacılar, Titan'ın erken dönem topografik hareketlerinin Satürn'ün çekim gücünün de etkisiyle şekillendiğini belirtiyorlar. Bu yer şekillerinin, gezegenlerin geçmişinden önemli izler barındırdığını vurgulayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Dünya, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri Bölümü'ndeki jeoloji doçenti Taylor Perron; bu çalışmaların gelecekteki çalışmalar için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. 

Bununla birlikte bilim insanları Titan'la Dünya arasındaki benzerliklerin de şaşılacak derecede fazla olduğunu söylüyorlar. Denizlerden buharlaşan sıvıların atmosferde tekrar soğuyarak yağmur şeklinde Titan yüzeyine düşmesi Dünya'daki döngüyle neredeyse aynı şekilde gerçekleşiyor. Ancak çalışmalar, Titan'ın Dünya'yla benzerliklerinin, genelde atmosfer olaylarıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Titan'ın yüzeyi incelendiğinde Satürn'ün uydusunun Mars'a Dünya'dan daha fazla benzediği anlaşılıyor.

Astronomi çevrelerinde Satürn'le ilgili çalışmalar devam ederken, Satürn'ün uydularından gelen veriler de hızlı bir şekilde değerlendiriliyor. İlerleyen zamanlarda, özellikle Cassini'nin göndereceği verilerle, daha fazla bilgiye erişilmesi bekleniyor. 

Etiketler: cassini, satürn, satürnün uydusu titan, mars

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap