Satürn'ün Halkalarının Karanlık Yüzü Görüntülendi


Teknonce > Astronomi > Satürn'ün Halkalarının Karanlık Yüzü Görüntülendi
Satürn'ün Halkalarının Karanlık Yüzü Görüntülendi

NASA'nın Cassini uzay aracı, Satürn'ün halka sisteminin düzleminden geçerken gezegenin karanlık yarısına dolaşıp halkaların gölgeli alt tarafındaki etkileyici görüntüyü yakalamayı başardı.

Uzun bir süredir Satürn ve uyduları hakkında çalışmalar yürüten Nasa, Casini uzay aracının gönderdiği fotoğraflardan birini daha paylaştı. Şimdiye kadarki fotoğraflarda Satürn'ün halkaları hep belli açılardan çekilmişti. Cassini'nin son yolladığı fotoğraf ise Satürn'ün halkalarını farklı bir açıdan gösteriyor. Satürn'ün halka düzleminin 7 derece altından çekilen bu görüntü gezegenin bir tarafı karanlıkken diğer aydınlık yüzünü de aynı kare içinde yakalamayı başardı. Aynı kare içinde Satürn'ün halkalarının da yandan ya da üstten değil, alttan çekilmiş fotoğrafı da elde edilmiş oldu. Buzlu kayalardan ve parçalardan oluşan Satürn halkaları yapı bakımından da birbirlerinden farklıdır. Dolayısıyla bazıları diğerlerinden daha şeffaf görünmektedir. Tozlu ve diğerlerine kıyasla daha dağınık olan parçalar ışığı yansıtıp daha parlak görünürken, daha iri ve yoğun parçalar ışığı onlar kadar yansıtmaz. Bu bilgiye dayanarak bir aıklama yapan Nasa yetkilileri, A halkasının bu sebeple B halkasından daha parlak olduğunu belirttiler. A halkası gelen ışığı daha fazla yansıtırken, B halkası yoğunluğundan ötürü o kadar ışımıyor. Hatta fotoğrafta neredeyse tamamen karanlık bir hal almış durumda. 

Cassini uzay aracının 18 Ocak'ta yakaladığı fotoğrafı Nasa 3 Nisan'da yayınladı. Fotoğraf, Cassini Satürn'e yaklaşık 630.000 mil (1 milyon kilometre) uzaklıktayken çekildi. Karanlık ortamda Satürn'ün ayrıntılarını yakalamak için Cassini fotoğrafı geniş açılı fotoğraf makinesiyle ve yeşil ışık modunda çekti. Bu tur aynı zamanda Cassini'nin Satürn etrafındaki 257. turu olarak kayıtlara geçti. 

1997 yılında Dünya'dan fırlatılan ve 1 Temmuz 2004'te Satürn'ün yörüngesine giren Cassini, bu on üçüncü ve son yıllarında Satürn'le ilgili önemli bir fotoğrafı daha başarıyla Nasa'ya iletmiş oldu. Yakın zamanda Satürn'ün atmosferine bir dalış gerçekleştirmesi planlanan Cassini, gezegene yaklaşarak veri toplamaya devam ediyor. Bu son dalış ise "Büyük Final" olarak adlandırılırken, son görev astronomi camiasında heyecan ve merakla bekleniyor. 15 Eylül'de gezegenin atmosferine girmesi beklenen Cassini'nin atmosfere girdikten sonra parçalanarak yok olması bekleniyor. Son görevine yaklaşırken şu anda gerçekleştirdiği görevler ise, Satürn'ün yörüngesine girdiği zamandan beri gerçekleştirdiği en cesur görevler olarak adlandırılıyor.

Kaynak: https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA20530

Etiketler: Nasa, Cassini uzay aracı, satürn, büyük final

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap