Satürn'ün Uydusu Enceladus'da Su Yüzeye Yakın Olabilir


Teknonce > Astronomi > Satürn'ün Uydusu Enceladus'da Su Yüzeye Yakın Olabilir
Satürn'ün Uydusu Enceladus'da Su Yüzeye Yakın Olabilir

Yeni elde edilen verilere göre, Satürn'ün uydusu Enceladus'da okyanus yüzeyden sadece birkaç kilometre uzakta olabilir.

Uzay aracı Cassini'nin, araştırma yapan diğer uzay araçlarına kıyasla önemli avantajlarından biri Dünya'yla hızlı bir şekilde iletişim kurabilecek bir radar sistemine sahip olması. Satürn'ün uydusu Titan'dan elde edilen ilk görüntüler, Cassini'den gelmişti. Cassini son olarak yine Satürn'ün uydularından biri olan Enceladus'tan önemli verileri Dünya'ya iletmeyi başardı. Enceladus'un güney kutbuna daha yakından bakma fırsatı bulan Cassini'nin ilettiği son verilere göre buradaki gayzerler uzaya su fırlatıyor. Bu da Enceladus'un okyanuslarının yüzeye tahmin edilenden daha yakın olabileceğini gösteriyor.Cihaz aynı zamanda bölgedeki sıcaklığında bir ölçüsünü almayı başardı. Tüm bu verilerin analizi, suyun zeminin sadece birkaç kilometre altında, güney kutbunun yüzeyine çok yakın olduğunu düşündürmektedir. Öyle ki, yüzyılar içerisinde gayzerler açılıp kapandığında bile içerideki su yüzeyden çok uzaklaşmıyor.

Cassini aslında atmosferi hidrokarbon açısından oldukça zengin olan Satürn'ün uydusu Titan'ı gözlemlemek için gönderildi. Titan'daki tüm sıvı metan okyanuslarını bularak önemli bir görevi tamamlayan Cassini bunun ardından Enceladus'a yöneldi. Satürn'ün altıncı büyük uydusu olan Enceladus'un yüzeyinin bu kadar cezbedici olduğu ise keşiflerden önce tahmin edilemiyordu. Ancak uydunun güney kutbundaki çatlakların su fışkırtıyor olmasının keşfi bilim camiasında yoğun ilgi gördü. 

Ölçümlerden elde edilen verilere göre iki önemli sonuç ortaya çıkıyor. Birincisi, bölgede bir iç ısı kaynağı var. İkincisi de bu ısının bölgesel olduğu. Yani gayzerlerin fırlattığı sular kaynar halde ve dışarı fırlatılmasının sebebi de sıcaklığın oluşturduğu basınç. Araştırmacılar, yüzeye ulaşan suyun sıcaklığını ölçtüklerinde yüzeyin altındaki suyun sadece bir kaç kilometre derinlikte olduğunu tahmin ediyorlar. 

Elde edilen veriler, Enceladus'un güney kutbunun jeolojik açıdan aktif olduğunu ortaya koyuyor. Yüzeyin altında yer alan kaynar sular, sıkıştıkları bölgelerden farklı gayzerler aracılığıyla patlıyor ve bunun sonucunda yüzeyden kurtulup açığa çıkan sular uzay boşluğuna yöneliyor. 

Bilinen otuz altı doğal uydusu bulunan ve halkalı gezegen olarak da bilinen Satürn'ün uyduları da kendisi kadar etkileyici görünüyor. Kendisi uydularına dair her yeni keşifte bilim camiasında yeni merakla uyandıran Satürn ve uyduları su bulundurmalarıyla diğer gezegenlerde organik madde arayışları için her geçen gün daha cazip bir duruma gelmektedir. Tüm bulgular bir araya getirildiğinde bilim insanlarının ortak görüşü, Güneş sisteminde Dünya'dan sonra olası bir yaşam formunun Satürn'ün uydularında bulunabileceği yönündedir. 

Etiketler: uzayda yaşam, cassini, saturn, titan, enceladus, güneş sistemi, satürnün uyduları, enceladus güney kutbu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap