Satürn'ün Uydusunda Yaşam İçin Potansiyel Enerji Kaynağı


Teknonce > Astronomi > Satürn'ün Uydusunda Yaşam İçin Potansiyel Enerji Kaynağı
Satürn'ün Uydusunda Yaşam İçin Potansiyel Enerji Kaynağı

Satürn'ün soğuk uydularından olan Enceladus üzerine çalışmalar ilerledikçe ve bilgimiz arttıkça aslında yaşanılabilir bir yer olduğu yönündeki kanaatler artmaya başlıyor.

Bugün Science dergisinde yayınlanan bir makalede Enceladus'un yeraltı okyanuslarındaki derin deniz hidrotermal menfezlerinin yakınında yaşamı şekillendiren kimyasal reaksiyonların potansiyel olarak oluşabileceği düşünülüyor. Bu reaksiyonlar, moleküler hidrojenin (H2) varlığına bağlıdır. Bu yeni çalışmaya göre H2, Enceladus'un denizlerindeki sıcak su ile kaya arasındaki reaksiyonlar yoluyla üretiliyor olabilir.Satürn'ün altıncı büyük doğal uydusu olarak bilinen Enceladus 2005 yılından beri astrobiyologların da ilgisini her geçen gün arttırarak üzerine çekmeyi başardı. 2005 yılında NASA Satürn'ü gözlemek için göreve yolladığı Cassini aracılığıyla Enceladus'u görüntülemiş ve uydu yüzeyindeki çatlaklardan su fışkırdığını belirlemişti. Ardından yapılan çalışmaların ardından kamuoyu ve astronomi camiasında bu çatlakların altında bir okyanus olabileceği fikrine yoğunlaşıldı. 

Bildiğimiz kadarıyla Satürn'ün doğal uydularından olan Enceladus, yaşam için gerekli en temel malzeme olan suya sahip gibi görünüyor. Satürn'ün güçlü yer çekiminin doğuracağı gelgit sonucunda da Enceladus'taki suyun sıvı kalacağı da söylenebilir. Bu verilerin ardından şimdi bir teori daha ortaya konuldu. Buna göre Enceladus'ta suyun yanında yaşam için gerekli olan bir enerji kaynağı da olabilir.

San Antonio'daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nün (SwRI) Hunter Waite liderliğindeki araştırmacı ekip, Ekim 2015'te Enceladus'da Cassini tarafından yapılan gözlemleri analiz etti. Bu analizler sonucunda Enceladus'un yüzeyinden fışkıran gayzerlerde % 0.4 ile %1.4 arasında değişen oranlarda H2 bulunduğu anlaşıldı. Ayrıca bu gayzerlerden alınan veriler üzerinde yapılan hesaplamalara göre karbondioksit (CO2), toplam hacimde %0.3 ile %0.8 arasında değişen oranlarda yer alıyor.

Waite ve arkadaşları, H2'nin Enceladus'un çekirdeğine yakın sıcak suyla kayalık bölgelerin teması sonucu oluştuğu kanısında. Olası başka açıklamaları da değerlendiren ekip çalışanları, yapılan çalışmalar sonucu birçok seçeneği elemeyi başardı. Elde kalan en mantıklı açıklama ise bu son makaledeki olarak görülüyor. 

Bununla birlikte çalışanlar,bunun bir yaşam algılaması olmadığını vurguluyor. Böyle bir iddia için çok daha fazla veriye ihtiyaçları olduğunu belirten araştırmacılar, Dünya'da moleküler hidrojen azlığının sebebini mikropların varlığıyla açıklıyor. Moleküler hidrojen, mikroplar tarafından tüketilen bir şey ve bu yüzden de Dünya'da az bulunuyor. Enceladus için şimdilik böyle bir durumdan söz edilemese de bu durumun farklı bir ekolojik denge doğurmuş olabileceği ihtimali üzerinde de çalışmalar devam ediyor. 

Kaynak: http://www.space.com/36455-saturn-moon-enceladus-energy-source-life.html

Etiketler: enceladus, satürn'ün doğal uyduları, uzayda yaşam, enceladus h2, nasa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap