Sedat Alp Kimdir? Sedat Alp'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Sedat Alp Kimdir? Sedat Alp'in Kısaca Hayatı
Sedat Alp Kimdir? Sedat Alp'in Kısaca Hayatı

Türkiye'nin ilk hititoloğu olan tarihçi ve arkeolog Sedat Alp kimdir? İşte Sedat Alp'in kısaca hayatı...

Sedat Alp Kimdir? Sedat Alp'in Kısaca Hayatı

Sedat Alp, 1 Ocak 1913 tarihinde Karaferye, Osmanlı İmparatorluğu'nda (günümüzde Yunanistan'da bulunan Veroia) dünyaya gelmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın ardından yapılan Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi'ne uyarak ailesi ile birlikte 1923 yılında Türkiye'ye göç etmiştir. 1932 yılında Avrupa'da yüksek eğitim için burs sağlamak amacıyla yapılan bir yarışmayı kazanarak Leipzig ve Berlin Üniversiteleri'nde eski çağ tarihi, hititoloji, eski Anadolu illeri ve kültürleri, sümeroloji ve akadistik, arkeoloji eğitimleri almıştır. 1940 yılında doktora sınavını vererek Türkiye'ye dönmüştür.Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde hititoloji alanında çalışmalar yapan Sedat Alp, bu kurumda doçent ve profesör olmuştur. 1956-1958 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi dekanlığı görevine getirilmiştir. 1959 yılında ordinaryüs profesör unvanını almıştır.

1953 yılında Federal Almanya'da Münster Üniversitesi'nde misafir Profesör olarak ders vermiştir. 1959 yılında Londra'da Victoria and Albert Museum'da konferans vermiş, 1967 yılında Roma'da toplanan Uluslararası Mikenoloji kongresine şeref konuğu olarak katılmış, 1969 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsünün davetlisi olarak Berlin Üniversitesinde, 1975, 1977-78 yıllarında yine Berlin, Hamburg, Bochum, Giessen, Würzburg, Bonn ve Tübingen Üniversitelerinde, 1977 yılında da Japan Foundation ve Waseda Üniversitesinin davetlisi olarak Tokyo'da bildiriler sunmuştur.

Sedat Alp 1946 yılında Türk Tarih Kurumu'na üye olarak seçilmiştir. Uzun yıllar boyunca Türk Tarih Kurumu'nda genel sekreter olarak görev yapmış ve 7., 8. ve 9. Türk Tarih Kongrelerini organize etmiştir. 1982 yılında Türk Tarih Kurumu Başkanı olmuştur.

1953 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsünün muhabir üyeliğine, 1956 yılında aynı Enstitünün aslî üyeliğine ve 1979 yılında Mainz Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen Sedat Alp, Mainz Bilimler Akademisine seçilen iki Türk bilim adamından birisi olmuştur. Uluslararası Akademiler Birliği toplantılarında Türk Tarih Kurumu'nu iki kez temsil eden Sedat Alp, 1957 yılında İtalyan Cumhurbaşkanının nişanı ile, 1972 yılında ise Federal Almanya Cumhurbaşkanının en yüksek liyakat nişanı ile onurlandırılmıştır. Sedat Alp'in en büyük keşfi, Boğazköy'den sonra en çok çivi yazılı tablet bulunan Maşat Höyük'ün metinlerdeki adının Tapigga olduğunu bulmasıdır. 

Sedat Alp, 10 Ekim 2006 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: sedat alp, sedat alp kimdir, sedat alp kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap