Şevket Aziz Kansu Kimdir? Şevket Aziz Kansu'nun Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Şevket Aziz Kansu Kimdir? Şevket Aziz Kansu'nun Kısaca Hayatı
Şevket Aziz Kansu Kimdir? Şevket Aziz Kansu'nun Kısaca Hayatı

Türkiye Tabiatını Koruma Cemiyetinin kurucularından biri olan Türk bilim insanı ve doktor Şevket Aziz Kansu kimdir? Şevket Aziz Kansu'nun eserleri nelerdir? İşte Şevket Aziz Kansu'nun kısaca hayatı...

Şevket Aziz Kansu Kimdir? Şevket Aziz Kansu'nun Kısaca Hayatı

Şevket Aziz Kansu, 1903 yılında Edirne'de doğmuştur. Şevket Aziz Kansu, Edirne Lisesinin bitirmiş ve daha sonra İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye'i Şahane'ye(günümüzde İstanbul Tıp Fakültesi) başlamıştır. Burada tıp eğitimini tamamlayan Şevket Aziz Kansu, 1923 yılında mezun olmuştur. Gülhane hastanesinde staj yapan Şevket Aziz Kansu, o zamanlarda doktor olmak için gerekli olan iki yıllık zorunlu hizmetini tamamlamak üzere Ankara'nın Bala ilçesinde hükümet tabibi olarak görev yapmıştır.Şevket Aziz Kansu, 1924-1926 yılları arasında ise İstanbul Tıp Fakültesi'nin iç hastalıkları kliniğinde asistanlık yapmıştır. Asistanlık yaptığı dönemde devlet tarafından Avrupa'da yüksek eğitim için açılan yarışmayı kazanmış ve izinli olarak Paris'e gitmiştir. 1927-1929 yılları arasında Tıp ve Antropoloji alanında eğitim almıştır. Sorbonne Üniversitesi Yüksek Etüdler Okulu Broca Antropoloji Laboratuvarında Prof. Dr. G. Papillaut'nın yanında çalışmış, hazırladığı bir tezle devam ettiği Antropoloji okulundan diploma almıştır.

Paris'te eğitimini tamamlayan Şevket Aziz Kansu, Türkiye'ye dönerek 1.sınıf iç hastalıkları uzmanı olmuştur. 1929 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nde yapılan bir sınavla Antropoloji doçenti olmuştur. 2-11 Temmuz 1932 tarihleri arasında Ankara'da toplanan 1. Türk Tarih Kongresi'nden sonra Atatürk tarafından Türk Tarih Kurumu asıl üyeliğine seçilen Şevket Aziz Kansu, 1934 yılında profesör olmuştur. 

Şevket Aziz Kansu, 1935 yılında Atatürk'ün isteği üzerine Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ne Antropoloji Profesörü olarak atanmıştır. 1942-1944 yılları arasında bu fakültenin dekanlığı üstlenen Şevket Aziz Kansu, 1944 yılında ordinaryüs profesörlüğe yükselmiştir. 1946 yılında çıkarılan 4936 sayılı kanun ile yeniden yapılandırılan Ankara Üniversitesi'nin ilk rektörü olarak seçilmiştir. 

28 Nisan 1962-21 Nisan 1973 tarihleri arasında Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevini yürüten Şevket Aziz Kansu, 10 Nisan 1983 yılında Ankara'da vefat etmiştir.

Eserleri

  • 1938 - Antropoloji Dersleri
  • 1937 - Antropometri Tetkikleri Rehberi ,
  • 1938 - Prehistorya araştırmaları Rehberi,
  • 1940 - Etiyokuşu Hafriyat raporu
  • 1940 - Türk Antropoloji Enstitüsü Tarihçesi
  • 1946 - Doğunun Prehistoryası (çev.),
  • 1947 - İnsanlığın Kaynakları ve ilk Medeniyetler ,
  • 1950 - Avrupa'nın İskân Tarihi (çev.),
  • 1977 - Rassengeschichte der Türkei.
Etiketler: şevket aziz kansu kimdir, şevket aziz kansu eserleri, şevket aziz kansu kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap