Şimdiye Kadarki En Eski İnsan Fosili Bulundu


Teknonce > Bilim > Şimdiye Kadarki En Eski İnsan Fosili Bulundu
Şimdiye Kadarki En Eski İnsan Fosili Bulundu

Kısa bir süre önce Fas'ta bulunan insan fosilleri, şimdiye kadar en eski olarak bilinen fosillerden 100 bin yıldan daha eskisine dayanıyor. Şimdiye kadar bulunan en eski insan fosili kaç yıl öncesine ait?

Bugünkü anlamda bildiğimiz modern insana ait en eski kalıntılar Fas'ta bulundu. Daha önce bulunan fosiller bundan 195 bin yıl öncesine aitken, yeni bulunan fosiller yaklaşık 300 bin yıl öncesine ait olarak açıklandı. Bulunan fosillerdeki incelemelerin ardından, yüz yapılarının bugünkü insanlarla aynı olduğu belirtilirken, beyin yapılarında bazı ufak farklılıklar olduğu bildirildi. Bu bulgunun bir diğer önemi de o dönemde Afrika'nın farklı bölgelerine yerleşmiş insan grupları olduğunu göstermesi. Bu gruplar birbirlerine çok uzak ve temassız halde değildiler. Ancak son çalışmalara göre tüm bu gruplar aynı kabilenin üyeleri de değildiler. Modern insanın gelişimi, farklı bölgelerdeki gruplarda paralel çalışmalarla ilerledi. 

Bundan önce bulunan en eski fosilise 2003 yılında Doğu Afrika'daki Etiyopya'da bulunmuştu. Bu bölgede yapılan çalışmalarda 160 bin ila 154 bin yıllık insan fosilleri bulunmuştu. Omo-Kibish’te bulunan fosiller ise 195 bin yıllıktı. İnsan türünün, bundan yaklaşık 90 bin yıl önce Afrika'dan Dünya'ya yayıldığı düşünülüyor. Neanderthalleri yok etme sürecimiz de aşağı yukarı bu göç dönemlerine denk geliyor. 

İnsan fosillerinin yaşlarına dair tespitlerde ise, o dönemki insanların kullandıkları aletler yol açıcı oldu. Fosillerin yakınlarında yanmış halde çeşitli kesici aletler bulan bilim insanları, aletlerin yemek pişirmek için kullanıldığını ve bu yüzden yandıklarını düşünüyor. Bu aletler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda da yanma işleminin yaklaşık 300 bin yıl öncesine ait olduğu tespit edildi. Dolayısıyla bölgede bulunan insan fosillerinin de yaşları bu şekilde tespit edildi. Bulunan kalıntılar üzerinde de çeşitli çalışmalar yapıldıktan sonra bu tarih daha da netleşmiş olacak. 

Bulunan fosiller üzerinde yapılan çalışmalar ise kafataslarının neanderthaller gibi insana benzer canlılara değil, insan türüne ait olduğu kesinleştirdi. Cebel İrhud’da bulunan fosillerin çenelerinin küçük, suratlarının ise düz ve geniş olması bugünkü insanlara ne kadar benzediklerini ortaya koyuyor. 

İlerleyen zamanlarda bu kalıntılar üzerinde yapılan çalışmalarla döneme ait daha fazla bilgiye erişilmesi umuluyor. 

Etiketler: fosil, en eski insan fosili, fasta bulunan fosiller, neanderthal, afrika,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap