Sivas'taki Gizemli Hayvan Suncusmuş!


Teknonce > Bilim > Sivas'taki Gizemli Hayvan Suncusmuş!
Sivas'taki Gizemli Hayvan Suncusmuş!

Geçtiğimiz ay Sivas'ın Zara ilçesinde bulunan garip hayvanın cinsinin suncus olduğu açıklandı. Peki suncus nedir ve Sivas'a nasıl ve nereden geldi?

Geçen ay Sivas'ın Zara ilçesinde bir tarlada bulunan fareye benzeyen hayvan görenleri şaşkınlık içinde bırakmıştı. Fareye benzeyen suncusun ördek gibi de bir gagası bulunuyor. Olayın basına da yansımasının ardından olaya müdahale eden yetkililer, hayvanın cinsinin suncus olduğunu açıklarken, türüne ilişkin çalışmaların devam ettiğini açıkladılar.Cumhuriyet Üniversitesi'nde Biyoloji Bölümü'ne bağlı Zooloji Anabilim Dalı'ndan Araştırma Görevlisi Mahir Yıldırım açıklamasında, Suncus cinsi olan hayvanların sulak bölgelerde yaşadığını ve Sivas'a nasıl geldiğini henüz bilmediklerini söyledi.

Yıldırım yapılan incelemerin ardından "Cinsi suncus ama türünü halen tespit edemedik. Cüce sivri fare olarak adlandırılıyor. Nemli alanlarda yaşıyor. Yayılış alanı geniş olsa da nadir görülen bir canlı. Ben hayatımda hiç görmedim. Sadece yapılan haberle karşılaştım. Nemli yerlerle yaşıyor. Sivas ise kurak bir iklim. Çok küçük bir canlı. En fazla 5 santimetre boyuna kadar büyüyebiliyor. Sadece birkaç gram ağırlığında oluyor." dedi.

Olayı hatırlamak gerekirse; Cengiz Oğuzhan ,serasında çalışırken toprağın altından çıkan ufak, fareye benzer ama ördek gibi gagası bulunan bu hayvan türüyle karşılaşmıştı. Tarlasından çıkan bu garip hayvanı cep telefonu ile görüntüleyen Oğuzhan, incelemesi için bu hayvanlardan yakalamak istediğinde ise canlıları bir daha göremedi.

Yapılan açıklamaya göre suncuslar en fazla 5 cm'ye kadar büyüyebiliyor ve sadece birkaç gram ağırlığında oluyor. Sulak alanlarda yaşayan bu hayvanın Sivas gibi kurak sayılan bir bölgeye nereden geldiği ve nasıl yaşama imkanı bulduğu ise henüz yanıtsız sorular arasında.

Etiketler: suıncus nedir, suncus sivasa nasıl geldi, sivar zara suncus, ördek gagalı fare

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap