Snapdragon 855'e Dair İlk Bilgiler Geldi!


Teknonce > Teknoloji > Snapdragon 855'e Dair İlk Bilgiler Geldi!
Snapdragon 855'e Dair İlk Bilgiler Geldi!

Qualcomm'un yeni nesil işlemcisi Snapdragon 855 hakkında bazı bilgiler ortaya çıktı. Daha önce ortaya çıkan bazı bilgileri doğrulayan şirket önemli açıklamalarda bulundu. İşte ayrıntılar...

2018 yılı içerisinde üretilen Qualcomm Snapdragon 845 işlemcisi birçok akıllı telefonda tercih edildi. Aralarında Samsung Galaxy Note 9 ve HTC U12+'ın da bulunduğu bu akıllı telefonların halefleri ise Qualcomm'un yeni nesil işlemcisi olan Snapdragon 855'i kullanacak. Snapdragon 855 işlemcisi, 7nm mimarisi ile üretilecek ve böylece önceki modellerden en büyük farkını bu yanıyla ortaya koymuş olacak.Bilindiği üzere Qualcomm'un mobil cihazlar için geliştirdiği Snapdragon 835 ve Snapdragon 845 işlemcileri ile Windows cihazlara özel olarak hazırladığı Snapdragon 850 işlemcisi 10nm mimarisine sahipti. Qualcomm bu alanda bir ilki gerçekleştirerek rakiplerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Qualcomm'un en büyük rakiplerinden biri olan Intel 14nm mimarisini AMD ise 12nm mimarisini kullanıyor.

Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 855 TSMC tarafından üretilecek. Daha önceden sızan bilgilere göre X24 ve X50 modemlerinin de 7nm üretim sürecinden geçeceği doğrulanmıştı. Şimdi ise yapılan açıklamaya göre X50'nin, pazara açılan ilk 5G modemler arasında yer alacağı belirtildi.

TSMC, 2019 yılında çıkacak olan 5G modemleri, kısa bir süre önce MediaTek firmasından satın almıştı. İlk etapta 7 nm işlemcilerde MediaTek yapımı 5G modemler kullanılacak. Qualcomm ise, TSMC’den hem işlemci hem de 5G modem üretmesini talep edecek.

Snapdragon 855 işlemcisiyle kullanıcılarına daha iyi bir performans vaat eden Qualcomm, pil verimliliği ile ön plana çıkacak. 2019 yılının ilk çeyreğinde akıllı telefon pazarına giriş yapacak olan Snapdragon 855 adından oldukça fazla söz ettirecek gibi görünüyor.

Etiketler: qualcomm, qualcomm snapdragon 855, snapdragon 855

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap