Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman? Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri


Teknonce > Hayata Dair > Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman? Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri
Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman? Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Dünyayı sarsan Covid-19 virüsünün etkisinin tekrar artması haftasonu sokağa çıkma yasağı dahil birçok tedbirin gündeme gelmesine ve yeni tedbirler alınmasına sebep oldu. Yeni tedbirler vatandaşlarda kafa karışıklığına sebep açtığından dolayı "Sokağa çıkma yasağı ne zaman?", "Sokağa çıkma yasağı saatleri","Haftasonu sokağa çıkma yasağı var mı?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. İşte o soruların cevapları...

2019 yılının sonlarında Dünya'da koronavirüs salgınının başlaması üzerine tüm ülkeler alarma geçmişti. Ülkemizde de Mart ayında ilk vakanın görülmesiyle birlikte tedbirler alınmış Haziran ayında ise normalleşme süreci başlatılmıştı. Salgının tekrardan etkisini arttırmasından dolayı yeni tedbirler alınmaya başlandı. Bu tedbirlerden birisi ise haftasonu sokağa çıkma yasağı... Sokağa çıkma yasağı; 20 yaş altı, 65 yaş üstü  ve diğer yaş grupları için farklı farklı saatlerde olduğundan ötürü kafa karışıklığı yaşanmasına sebep oldu. 

Haftasonu Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Yeni alınan tedbirler kapsamında bu haftasonundan itibaren haftasonu sokağa çıkma yasağı başladı. Fakat daha önceki gibi sokağa çıkma yasağı tüm gün değil yalnızca akşam 8 ila sabah 10 arasında geçerli olacak. Yani haftasonları gündüz saatlerinde sokağa çıkmak yasak olmayacak. Çalışanlar, iş yerleriden aldıkları izin belgesi veya SGK kaydı gibi belgeleri ibraz etmeleri halinde kısıtlamadan muaf tutulacaklar.

Yasak, 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'dan 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar ve 22 Kasım saat 20.00'dan 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'a kadar geçerli olacak. 

65 yaş üstü vatandaşlar yalnızca 10.00 ila 13.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. 65 yaş ve üzerindeki sağlık çalışanları, seçimle göreve gelen(belediye başkanı, muhtar vb.),avukat, akademisyen,veteriner,serbest muhasebeci ve mali müşavir gibi meslek grupları mensupları iş yerleriden aldıkları izin belgesi veya SGK kaydı gibi belgeleri ibraz etmeleri halinde kısıtlamadan muaf tutulacaklar. 20 yaş altı vatandaşlar ise yalnızca 13.00 ila 16.00 aralığında dışarı çıkabilecekler. 

Yeni bir karar alınmadığı sürece önümüzdeki tüm haftasonları için yasaklar yukarıda belirttiğimiz şekilde uygulanmaya devam edecektir. 

Akşam 20.00'e kadar sokağa çıkmanın serbest olduğunu tekrar hatırlatarak maske,mesafe ve hijyen kurallarının ihlal edilmediği iyi bir haftasonu dileriz. 

Etiketler: covid-19, koronavirüs salgını, sokağa çıkma yasağı ne zaman, sokağa çıkma yasağı saatleri, haftasonu sokağa çıkma yasağı var mı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap