Solucanlar, Uzayda Çift Başlı Büyüyor!


Teknonce > Astronomi > Solucanlar, Uzayda Çift Başlı Büyüyor!
Solucanlar, Uzayda Çift Başlı Büyüyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu yerçekimsiz ortamda yapılan birçok deneye sahne oldu. Belki de en ilginç veri ise yapılan son deneyden: İstasyona gönderilen solucanlar çift başlı büyüyor!

Parçalandıktan sonra vücudunu yeniden oluşturabilen yassı solucanların yenilenme gücü, bilim insanları arasında iyi bilinir. Ancak yakın zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen bir grup yassı solucan, Dünya'ya döndüklerinde bilim insanlarını bir hayli şaşırttı. Bilim insanları, solucanları uzaya göndererek jeomanyetik alanda meydana gelen mikrogravite ve dalgalanmaların kurtçukların yeniden oluşma yeteneğini nasıl etkileyebileceğini gözlemlediler. Bu, uzayda yaşamanın hücre aktivitesini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için yapıldı.

Araştırmacılar, gelen kurtçukları aynı sırada gözlem altına alınan ve Dünya'da tutulan yassı kurtçuklarla karşılaştırdıklarında gezegenden ayrılanların bazı beklenmedik etkiler gösterdiğini farketti. En dikkat çekeni ise, bazı solucanların kesilen kısmında ikinci bir kafanın filizlenmesi oldu. 

Bu deneyden hareketle bilim insanları, gerekli ortam sağlandığında, canlıların kendilerinin aynısından bir birey daha oluşturabilmek için bölünebileceği sonucunu çıkarıyor. Yürütülen bu çalışmada ise solucanlar sadece 5 hafta uzay ortamında kaldı. 

Solucanlar geri döndükten sonra, araştırmacılar, hayvanların cesetlerinde ve mikroplarında meydana gelen değişiklikleri izlediler ve test solucanları ile Dünya'dan hiç ayrılmamış solucanları karşılaştırdılar. Araştırmacılar, solucanları 20 ay boyunca gözlemlemeye devam ederek, herhangi bir değişikliğin uzun vadeli olup olmadığını incelediler. 

Bilim insanları uzaya giden yassı solucanlar ile Dünya'daki solucanlar arasında birkaç önemli farklılık daha buldu. Örneğin, taze kaynak suyu kaplarına ilk kez daldırıldıklarında uzay aracı solucanları "su şoku" yaşıyor gibi görünüyordu. Bu solucanlar suyun içinde bir süre felç olmuş gibi hareketsiz duruyorlardı. Tüm deneyler gösterdi ki uzay ortamı solucanlarda metabolik bazı değişikliklere de yol açıyor. Çift başlı solucanlardan Dünya'ya döndüklerinde hayatta kalanlar ise bu şartlarda da büyümeye devam ettiler. Massachusetts'teki Tufts Üniversitesinde biyoloji profesörü ve yayınlanan çalışmanın yazarlarından Michael Levin verdiği röportajda ,etkilerin Dünya ortamına dönüldükten sonra bir yıl boyunca devam ettiğini söyledi.

Gerçekleştirilen bu son çalışma, canlıların uzay şartlarında ne gibi değişikliklere uğrayacağı konusunda çok önemli bilgiler içeriyor. Solucanlar üzerinde test edilmiş olan biyokimyasal süreçler, gelecekte yapılacak uzay yolculuk ve çalışmaları için yol açıcı olacak gibi görünüyor. 

Kaynakspace.com

Etiketler: uzay solucanları, iss, uluslararası uzay istasyonu deney, uzay, dünya, çift başlı solucan

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap