SpaceX'in Uyduları İlk Sinyali Gönderdi


Teknonce > Teknoloji > SpaceX'in Uyduları İlk Sinyali Gönderdi
SpaceX'in Uyduları İlk Sinyali Gönderdi

SpaceX'in uydudan internet sağlama projesi (küresel internet) için uzaya gönderilen uydusundan ilk sinyaller gelmeye başladı. SpaceX artık tüm Dünya'ya uydulardan internet sağlayacak!

Geçtiğimiz günlerde SpaceX'in Dünya'ya uzaydan internet sunma projesininin ayrıntılarını sizlere duyurmuştuk. (İlgili haber için tıklayın.) Birkaç gün önce küresel internet için ilk büyük adımı atıp, uyduyu fırlatan SpaceX, uydunun yörüngeye başarıyla oturduğunu bildirdi. Bugün ise uydudan ilk sinyaller gelmeye başladı.SpaceX’in Dünya çevresini çok sayıda uyduyla donatacağı Starlink projesinde önemli bir aşama başarıyla aşılmış oldu. Projeyi ve uyduları deneme amaçlı gönderilen mini uydular, Dünya yörüngesine yerleştirildi. Elon Musk, Twittter üzerinden yaptığı açıklamada ilk sinyallerin Dünya'ya başarıyla ulaştığını duyurdu.

SpaceX’in uzun zamandır ön hazırlıklarını sürdürdüğü projelerden olan Starlink, Dünya'nın yörüngesine yerleştirilecek 4425 adet uydudan oluşuyor. Aynı anda hem birbirleriyle hem de Dünya'yla bağlantı kuracak şekilde programlanacak bu uydular, uzaydan tüm Dünya'ya internet sağlayacak. Uzun vadeli bakıldığında internet maliyetlerini de düşürmesi beklenen projeyle Dünya'nın her noktasına internet hizmeti sunulacak.

Elon Musk, buradan elde edilecek gelirin, Mars turizmi projesinde kullanılacağını zaten açıklamıştı. 2020 yılına kadar Dünya genelinde kullanıma açılması planlanan Starklink projesi başarıyla sonuçlanırsa, bugünkü internet sağlayıcıları da tarihe karışacak gibi görünüyor. Hem hızlı, hem daha ucuz internet varken diğer sağlayıcıların internetlerinin kullanımı hızla düşecektir.

Elon Musk'ın şirket yönetiminde temel prensiplerinden biri olarak fırlatılan bu uydular ve kullanılan malzemeler de geri dönüştürülebilir olarak hesaplanıyor. Hatta bu son fırlatılan uydunun koruma katmanının Pasifik Okyanusu'nda düşeceği yer hesaplandı ve bir gemi bu parçayı yakalamaya çalıştı. Tekrar kullanılmak üzere peşine düşülen bu parçanın maliyeti, yaklaşık 6 milyon dolar. Ancak gönderilen gemi birkaç yüz metreyle hedefini ıskaladı. İlerleyen denemelerde başarıya ulaşılması bekleniyor.

Etiketler: starklink, küresel internet, uzaydan internet, spacex

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap