SSD Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Bilgisayar > SSD Nedir? Ne İşe Yarar?
SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve bir donanım bileşeni olan SSD nedir? Ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

Bilindiği üzere bilgisayarlar birçok donanım bileşeninin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. En önemli donanım bileşenlerinden birisi depolama amacıyla kullanılan harddisktir(Harddisk ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın). Günümüzde bir bilgisayarın kullanıcılar gözündeki en önemli özelliği hızıdır. Bilgisayarların daha hızlı çalışabilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkarılan SSD nedir? İşte cevabı...

SSD Nedir? Ne İşe Yarar?Sıradan harddiskler mekanik parçalar ile çalışırken SSD'ler bellek yongaları ve dahili devrelerden oluşurlar. Dahili devrelerden oluştuğu için sıradan harddisklerden çok daha yüksek hıza sahiptir. Normal bir harddiskin ortalama yazma hızı 150 mb/sn iken SSD sayesinde bu hız ortalama 520 mb/sn'dir. 

SSD'ler böylesi yüksek bir hıza sahip olduklarından dolayı sıradan harddisklerin yerini almaya başlamışlardır. Bilgisayar üreticileri de yeni ürettikleri bilgisayarların birçoğunda SSD kullanmaktadır.

SSD'nin Avantajları Nelerdir?

- SSD'lerin sağlamış olduğu en büyük avantajı hızıdır. Sunmuş olduğu yüksek hız sayesinde, hem bilgisayar hem de programlar daha hızlı açılır.

- Sıradan harddiskler mekanik parçalardan oluştuğundan dolayı uzun süreli kullanımda rahatsız edici bir ses çıkarabilir. SSD'lerde mekanik parçalar yerine dahili bellekler bulnuduğu için çalışırken asla ses çıkarmazlar.

- SSD'lerin sağladığı bir başka avantaj ise bilgisayarın ısınmasını aza indirgemesidir. Normal harddiskler düşük hızla çalıştıklarından dolayı bazen yüklü işlemlerde ısınma problemi ortaya çıkar. SSD'ler sıradan harddisklere göre 4-5 kat daha hızlı oldukları için de ısınma problemi aza indirgenmiş olur.

SSD'lerin avantajlarının yanında bazı dezavantajları da vardır. SSD'ler sıradan harddisklere göre daha pahalıdırlar. Ayrıca normal harddisklerde minimum kapasite 500 GB olarak kabul görürken SSD'lerde minimum kapasite 128 GB'dır. Bundan dolayı bir bilgisayarda SSD ve HDD bir arada kullanılmalıdır. 

İşletim sistemi ve bazı programları SSD'ye kurarak bilgisayarınızın hızını arttırabilir ve HDD sayesinde de düşük maliyetle depolama kapasitesini arttırmış olursunuz.

Etiketler: ssd nedir, ssd ne işe yarar, ssd avantajları, ssd, hdd

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap