Steam'e Rakip Geliyor


Teknonce > Oyun > Steam'e Rakip Geliyor
Steam'e Rakip Geliyor

Çin merkezli dev şirket Tencent'ın oyun platformunu yenileyip Steam benzeri bir sistemle kullanıcıların karşısına çıkacağı iddia edildi.

Çin merkezli dev oyun üreticisi Tencent, oyun platformunu yenileyerek kendini Dünya piyasasına sunmak ve Steam'in karşısına dikilmek derdinde gibi görünüyor. Eğer böyle bir şey olursa, Valve'yi zor günler bekliyor olabilir. Eğer bu proje hayata geçirilirse Steam'in karşısına ilk rakibi çıkmış olacak. Bu ilk rakip de dünya piyasasında bir dev olunca, kullanıcılar açısından keyifli bir rekabet seyri gerçekleşecek demektir. Haber, Niko Partners analisti Daniel Ahmad aracılığıyla, hafta sonu Twitter'a düştü. Tencent'ın giriş sayfasındaki slaytını inceleyerek bu sonuca ulaşan Ahmad, WeGame'in hem Çinli hem de küresel kullanıcıları ilgilendiren bir gelişme hazırlığında olduğunu farketmiş.

Ortaya atılan bu iddia gerçek çıkarsa Steam'i çok zor günler bekliyor. Tüm popülaritesi ve piyasadaki tekeline rağmen Steam'in şu an da 125 milyon civarı aktif kullanıcısı var. Bunun yanında TGP'nin, piyasada her alanda bulunmamasına rağmen, ulaştığı ve aktif tuttuğu toplam kullanıcı sayısı 200 milyonun üzerinde. Steam benzeri bir platformla dünya piyasasına açıldığı takdirde bu sayıyı katlayacağına da kesin gözüyle bakabiliriz. Halihazırda elinde tuttuğu Asya'lı kullanıcılara Avrupa ve Amerika pazarını da eklemesiyle bir anda Dünya'da en çok konuşulan oyun şirketlerinden biri haline gelebilir.

Oyun geliştirme ve yayınlama konusunda oldukça başarılı bir şirket olduğu bilinen Tencent, League of Legend'ın üreticisi Riot Games ve Clash of Clans gibi oyunların üreticisi Supercell'in de sahibi. Bunların yanında Activision Blizzard ve Epic Games şirketlerinde de hissesi bulunuyor. Tüm bunlar bir arada değerlendirildiğinde, elimizdeki sonuçlar da öyle gösteriyor ki, Tencent oyun piyasasının % 13'lük kısmını elinde bulunduruyor. Bu da tek bir şirket için hayli yüksek bir oran.

Wegame olarak piyasaya girmesi beklenen Tencent'ın bu girişimini yakın zamanda Dünya genelinde duyurup yürürlüğe sokması bekleniyor. Oyun piyasasında son zamanlarda yaşanan olumsuzlukların da rekabet alanının genişlemesiyle birlikte daha da zayıflayacağı düşünülüyor. Her iki şirketin de kullanıcı çekmek için fiyatları düşürmek durumunda kalacakları da hesap edilirse, oyunseverleri eğlenceli günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Kaynak: http://www.polygon.com/2017/4/17/15326258/steam-competitor-tencent-games-platform-wegame-download

Etiketler: wegame, steam, tencent, oyun şirketi, steam rakip, steam altrnatif

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap