Stephan Hawking Öldü! Stephan Hawking Kimdir?


Teknonce > Bilim > Stephan Hawking Öldü! Stephan Hawking Kimdir?
Stephan Hawking Öldü! Stephan Hawking Kimdir?

Ünlü bilim insanı Stephan Hawking, bugün sabah saatlerinde öldü! Stephan Hawking kimdir?

Çalışmaları ve yaptığı açıklamalarla bilim camiasında önemli bir yeri olan saygıyla anılan Stephan Hawking, bugün sabah saatlerinde öldü. Nobel ödüllü bilim insanı Stephan Hawking'in ölümü, bilim camiasında üzüntüyle karşılanırken, Dünya genelinde haber ajansları ve sosyal medyada milyonlarca insan Stephan Hawking'in ölüm haberini paylaştı.76 yaşında hayata gözlerini yuman bilim insanı Stephan Hawking'in ölümünü aile sözcüsü duyurdu. Stephan Hawking'in ölümü sosyal medyada en önemli gündem haline geldi ve bu sabahtan itibaren 2,5 milyondan fazla Tweet atıldı. Stephan Hawking'in ölümünden sonra yaşanan bu durum, kendisinin sevilen ve milyonlar tarafından takip edilen bir bilim insanı olduğunu bir kere daha ortaya koydu. 

Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim babaları Stephan Hawking'in ölümüyle ilgili yaptıkları yazılı açıklamalarında "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" ifadelerine yer verdi.

Stephan Hawking Kimdir? Stephan Hawking'in Hayatı

Özellikle 'Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere' adlı kitabıyla dünya çapında büyük ses getiren Nobel ödüllü İngiliz fizikçi, uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili yaptığı önemli çalışmalarıyla tanınıyordu. 1988'de yayımlanan kitabında, büyük patlama (Big Bang), kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı kavramlarını açıklamıştı. Kitap 10 milyondan fazla sattı.

Hawking, Albert Einstein ve Sir Isaac Newton gibi fizik tarihinin önemli isimleriyle kıyaslanıyordu. 1963 yılında ALS tanısı konan Stephan Hawking'in 2 yıl ömrünün kaldığı söylenmişti ancak bilim insanı 76 yaşına kadar hayatta kalmayı başardı. 

Hayatının son yıllarında sık sık insanlığın artık Dünya'yı terketmesi gerektiğini vurgulayan bilim insanı Stephan Hawking, en geç 30 yıl içinde başka yakın gezegenlerde üsler kurulması gerektiğini savunuyordu. Dünya'daki iklim değişikliği gibi sorunların artık geri döndürülemez bir evreye geçtiğini düşünen Hawking, insanlığın tamamen yok olmaması için bu göçün zorunlu olduğunu söylüyordu.

Stephan Hawking Kimdir? Stephan Hawking'in Hayatı

Etiketler: stephan hawking öldü, stephan hawking kimdir, stephan hawking hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap