Stephan Hawking'in Hayatı


Teknonce > Bilim > Stephan Hawking'in Hayatı
Stephan Hawking'in Hayatı

Dünyaca ünlü bilim insanı Stephan Hawking'in hayatı, birçoğumuz tarafından merak edilen sorulardan biri. İşte kısaca Stephan Hawking'in hayatı. Stephan Hawking kimdir?

8 Ocak 1942 yılında dünyaya gelen Stephan Hawking oldukça başarılı bir fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazardır. 11 yaşında St. Albans okuluna başlayan Hawking, buradan sonra babasının da mezun olduğu üniversite olan Oxford'da eğitim aldı. Babası onun tıpla ilgilenmesini istiyordu ancak Hawking aslında matematiğe ilgi duyuyordu. Okulda matematik bölümü olmadığı için onun yerine fizik bölümüne gitmeyi tercih etti. Üç yılın ardından doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasına layık görüldü. Buradan sonra da evrenbilim (kozmoloji) çalışmak üzere Cambridge'e gitti. Burada doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma görevlisi, ardından da Gonville and Caius College'de profesör asistanı oldu. 1973'te Gökbilim Enstitüsü'nden ayrılan ünlü bilim insanı, buradan sonra çalışmalarını Uygulamalı matematik ve Kuramsal fizik bölümünde devam ettirdi. 1979'tan sonra ise Cambridge'de Matematik Profesörlüğü'ne başladı.

(Gençlik yıllarında Stephan Hawking ve eşi)

Ancak Hawking, nerede ve hangi bölümde olursa olsun evrenle ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam etti.  Roger Penrose ile beraber yürüttüğü çalışmalarının ardından Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi'nin, Büyük Patlama'yla başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Onlara göre bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu da yüzyılın en önemli buluşlarından biri olarak adlandırılır. 

Hawking, eğitim hayatının ortasında ve henüz 21 yaşındayken tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalanır. ALS hastaları zihinsel fonksiyonlarını sürdürürken, fiziksel yeteneklerinin ciddi bir kısmını kaybederler. Bu durum Hawking'i daha genç yaşta tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum eder. 1985 yılında ise sesini de tamamen kaybeden Stephan Hawking'in hayatı daha da zorlaşmaya başlar ancak Hawking yine de çalışmalarını bırakmaz. Burada akla gelen soru elbette Stephan Hawking nasıl konuşuyor?

O zamandan bu zamana Hawking, tekerlekli sandalyede yazıları sese dönüştürebilen bir bilgisayarla yaşıyor ve insanlarla bu şekilde iletişim kuruyor. Hawking elinde yer alan ve bu bilgisayara bağlı cihazı sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilmektedir. Normal bir insanın günlük yaşamında konuşmak için kullandığı kelime sayısından daha fazla hafızaya sahip olan bu bilgisayar sayesinde Hawking, söylemek istediklerini bir şekilde söyleyebiliyor.

Kitapları kırktan fazla dile çevrilen Hawking,  kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili çalışmalarıyla bugün Dünya'nın önde gelen araştırmacılarındandır. Dünya'nın yakın zamanda büyük bir felaketle karşılaşabileceği yönündeki iddialarıyla sık sık adını duyduğumuz Hawking, kısa bir süre içinde Dünya'yı terketmemiz gerektiğini düşünüyor. Hawking'e göre eğer 100 yıl içinde Dünya'yı terketmezsek, insan ırkı yok olacak.

Stephan Hawking'in hayatı kısaca bu şekilde ancak bir kere daha belirtmek gerekir ki, bu zorluklarla bu kadar büyük başarı elde etmek de gerçekten kolay olmasa gerek.

Etiketler: stephan hawking hayatı kısaca, Stephan Hawking nasıl konuşuyor, stephan hawking kimdir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap