Stephanie Kwolek Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?


Teknonce > Bilim > Stephanie Kwolek Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?
Stephanie Kwolek Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?

Kadın mucitlerden olan Stephanie Kwolek kimdir? Stephanie Kwolek neyi bulmuştur? 

Stephanie Kwolek kimdir? Stephanie Kwolek'in Hayatı

31 Temmuz 1923'te Amerika-Pennsylvania'da dünyaya gelen Stephanie Kwolek 10 yaşındayken babasını kaybetti. Stephanie Kwolek babasıyla birlikte doğada gezinerek saatler süren keşifler ve incelemelerde bulunurmuş. Araştırma ve merak duygusunu babasıyla yaptığı bu geziler sırasında geliştiren Stephanie Kwolek modacı olan annesinden de etkilenmiş ve bu alanda da kendini geliştirmeye çalışmış. Ancak annesi daha erken yaşta kendisinin mükemmeliyetçi yapısından dolayı bu alanda iş yapamayacağını söyleyerek kendisini vazgeçirmiştir. 1946 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra doktor olmayı düşünen Stephanie Kwolek'in amacı yeterli parayı kazandıktan sonra kalan zamanı kendine ve çalışmalarına ayırmaktı. Kendi kişisel çalışma ve araştırmaları Stephanie Kwolek için her zaman öncelikli oldu. 

1946'da Hale Charch, kendisine DuPont's'un New York'taki tesislerinde çalışmayı önerdi. Ancak Stephanie Kwolek çalışmalarını yürütebilmek için tam zamanlı bir işte çalışmayı düşünmüyordu. Bundan dolayı hocasının referansıyla yarı zamanlı olarak burada çalışmaya başladı. Kevlar'ı geliştirmesi de bu işteki çalışmasının yaklaşık 10. yılında gerçekleşti. 

Stephanie Kwolek Kimya'daki çalışmalarından dolayı 1959 yılında Amerikan Kimya Derneği'nden ödül aldı. Bundan sonra da Kevlar'ı bulan bilim insanı olarak çok sayıda ödüle layık görüldü. 

Stephanie Kwolek 18 Haziran 2014'te hayatını kaybetti. (Hala iki nobel ödülüne sahip tek kadın bilim insanı Marie Curie'nin hayatı ve çalışmaları için tıklayın.)

Stephanie Kwolek Neyi Bulmuştur? 

Stephanie Kwolek kurşun geçirmez yelek buluşuyla insanlık tarihine adını yazdırmış kadın bilim insanlarındandır. Çok sayıda sentetik malzeme üretmeyi başaran Stephanie Kwolek'in bu malzeleri arasında en meşhur buluşu kevlar oldu. Aslında kevların icadı biraz da tesadüfi. Stephanie Kwolek kevları başka bir malzeme üretmeye çalışırken icat etmiştir. Kevların bulunmasının ardından da malzemenin sağlamlığı, kendisinden çelik yelek üretilmesini sağladı. 

Kevlar, polimer kimyasallar sınıfından bir maddedir. Kumaş ya da plastikle karıştırıldığında onları çok sert ve sağlam bir kıvama getirir. Ortaya çıkan nesneye bir şey çarptığında da çarpmanın etkisi kevlar sayesinde daha geniş bir alana yayılır. Yani uygulanan kuvvet tek bir noktada olmadığı için kuvvetin şiddeti azalır. Stephanie Kwolek'in bulduğu çelik yelek malzemesi kevlar hafif, sağlam ve kesilmesi zor bir maddedir.

Yıllarca sinema ekranlarında oyunculuk yapmış olan Hedy Lamarr'ın icatları için tıklayın.

Etiketler: stephanie kwolek icat, stephanie kwolek kimdir, stephanie kwolek hayatı, stephanie kwolek kurşun geçirmez yelek

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap