Steve Jobs Kimdir? Steve Jobs'un Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Steve Jobs Kimdir? Steve Jobs'un Kısaca Hayatı
Steve Jobs Kimdir? Steve Jobs'un Kısaca Hayatı

Teknoloji devi Apple'ın kurucu ortaklarından olan Steve Jobs kimdir? İşte Steve Jobs'un kısaca hayatı...


Apple'ın, günümüzde gerek telefon gerekse bilgisayar üretiminde çok güçlü bir marka olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Peki kaçımız Apple'ın kurucusu olan Steve Jobs'u tanıyoruz? Steve Jobs'un hayat hikayesini sizlerle paylaşıyoruz.

Steve Jobs Kimdir? Steve Jobs'un Kısaca Hayatı

24 Şubat 1955 tarihinde San Francisco'da dünyaya gelen iş adamının tam adı Steven Paul Jobs'dur. Babası Suriyeli Abdulfattah John Jandali annesi ise Amerikalı Joanne Schieble'dir. Fakat çift, resmen evli olmadıklarından dolayı Jobs'u evlatlık vermişlerdir. 1972 yılında Portland, Oregon'daki Reed Koleji'nde okumaya başladı fakat ilk dönemin sonunda okulu bıraktı. Arkadaşı Steve Wozniak ile zamanın ünlü oyun üreticilerinden olan Atari Inc'de oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Homebrew Computer Club (Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü) ile tanışan ikili sürekli olarak bu kulübün düzenlediği toplantılara katıldı. Bu toplantılardan çok etkilenen ikili 1976 yılında Jobs'un evinin garajında Applekurdular. Şirketi kurduklarında Jobs 21, Wozniak ise 26 yaşındaydı.

Piyasaya sürdükleri ilk bilgisayar olan Apple I 666.66 $'dan satışa sunuldu. Aradan 1 yıl geçtikten sonra Apple II piyasaya sunuldu ve bu bilgisayar sayesinde şirketin bilgisayar piyasasındaki yeri sağlamlaşmaya başladı. Apple, 1980 yılında halka açılmış ve aynı yıl Apple III piyasaya sürülmüştür. Bu 3 bilgisayarın üretimi sırasında, ne bankalardan ne de başka şirketlerden destek alamayan ikili, minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kısıtlı imkanlarla çok şey başarılabileceğini kanıtlamışlardır.

Apple'ın halka arzından sonra büyümeyi hızlandırmak isteyen Steve Jobs, 1983 yılında John Sculley'i (Pepsi Cola'nın o zamanki CEO'su) "Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa Dünya'yı mı değiştirmek istiyorsun?" diyerek ikna etmiş ve Apple'ın CEO'su yapmıştır.

Bu gelişmeler sırasında özel hayatını da ihmal etmeyen Jobs'un, 1978 yılında evlilik dışı bir kız çocuğu olmuş ve kızının adını Lisa Jobs koymuştur. Daha sonra 1991 yılında Laurene Powell ile evlenen Steve Jobs'un, bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 

5 Ekim 2011 tarihinde hayata gözlerini yuman Steve Jobs'un ölüm sebebi Pankreas kanseridir.

Öldüğü yıl Steve Jobs'un serveti yaklaşık olarak 17 milyar dolardı. Steve Jobs öldükten sonra serveti eşine kalmış ve Laurene Powell kendisine kalan bu mirasla Dünya'nın en zengin 6. kadını olmuştur.

Yazımızı Steve Jobs'a ait bir sözle bitirmek yerinde olacaktır.

"Dünya'yı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır." Steve Jobs

Etiketler: steve jobs kimdir, steve jobsun hayatı kısaca, steve jobs serveti, steve jobs ne zaman öldü, steve jobsun hayat hikayesi apple

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

 1. Melek ALYÖRÜK
  30.09.2019 21:31

  ya çok güzel ama bide steve jobs dan sonra kim işi yürütdü. ama çok güzel ellerine saglık

  Kerem Aslan
  13.02.2018 19:22

  Çok kısa

Yorum Yap