Steve Wozniak Kimdir? Steve Wozniak'ın Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Steve Wozniak Kimdir? Steve Wozniak'ın Hayatı
Steve Wozniak Kimdir? Steve Wozniak'ın Hayatı

Apple'ın kurucu ortaklarından olan ve şirkete çok fazla katkı sağlayan Steve Wozniak kimdir? İşte Steve Wozniak'ın hayatı...

Steve Wozniak Kimdir? Steve Wozniak Hayatı

Tam ismi Stephen Gary olan Wozniak, 11 Ağustos 1950 tarihinde San Jose, Kaliforniya, ABD'de dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini Homestead Lisesi'nde alan Steve Wozniak, 1968 yılında liseden mezun olmuştur.Steve Wozniak'ın bir mainframe bilgisaayar üzerinde çalıştığı şirkete 1970 yılında Steve Jobs yaz stajına gelmiş ve burada tanışıp, arkadaş olmuşlardır. O zamanlar bir bilgisayar üretme fikrine sahip olan Steve Jobs, Steve Wozniak'ı da ikna etmiş ve ikili çalışmalara başlamıştır. Steve Jobs'un garajında üretilen Apple I bilgisayarı, Altair 8800'e benziyordu. Apple I ile Altair 8800 bilgisayarlarını birbirinden ayıran en önemli özellik, Altair 8800'ın hafıza ve arayüz kartları eklemesine uygun bir yapıya sahip olmasıdır. Bu kartların bağlanmasıyla birlikte Altair 8800 bir bilgisayar terminaline bağlanabiliyor ve BASIC dilinde programlanabiliyordu. 

Steve Wozniak ve Steve Jobs 1 Nisan 1976 tarihinde Apple Computer şirketini kurmuşlardır. Şirketin kurulmasıyla birlikte Steve Wozniak, Hewlett-Packard'daki işinden ayrılmış ve Apple'ın araştırma ve geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olmuştur. Apple, ilk 100 bilgisayarını Mountain View, Kaliforniya'da Byte Shop isimli bir bilgisayar mağazası açan Paul Terrel'e satmışlardır. Steve Wozniak, tüm zamanını Apple I'in hatalarını düzeltmeye ve yeni işlevler eklemeye ayırmaya başlamıştı. Daha sonra Aple II üretilmiş ve Steve Wozniak bu yeni cihaza yüksek çözünürlüklü grafik özelliği eklemiştir. Bu özellik sayesinde artık resimlerde gösterilebiliyordu. Ayrıca 1978'de bir floppy disk kontrol ünitesi eklemişlerdir.

Steve Wozniak, donanım tasarlamalarının yanı sıra Apple'ın birçok yazılımının yapımını da üstlenmiştir. Steve Wozniak bir programlama dili yorumlayıcısı, SWEET 16 adıyla bilinen bir sanal 16-bit işlemci kullanım seti, Breakout isimli bir oyun, disk sürücüsünü kontrol etmek için gereken kod ve daha birçok programda yazmıştır.

Steve Wozniak, 1981 Şubat'ında bir uçak kazası geçirmiş ve kazadan sonra Apple'a geri dönmemiştir. Wozniak, 1976 yılında Candice Clark'la evlenmiş ve daha önce yarıda bırakmış olduğu Berkeley Üniversitesi'ne geri dönmüştür. 1986 yılının sonlarında lisans derecesi ile mezun olmuştur. 1983 yılında Apple'ın ürün geliştirme bölümüne dönmeye karar veren Wozniak, daha sonra sadece mühendislik yapmayı ve çalışanlara destek olmayı tercih etmiştir. 1987 yılında Apple'daki tam zamanlı işinden ayrılan Steve Wozniak, hala bir çalışan olarak maaş almaktadır ve şirketin hissedarlarındandır. 

1987 yılında C.L.9 isimli bir şirket kuran Wozniak, ilk evrensel TV uzaktan kumandasını geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür. Steve Wozniak, 1989'da Kolorado Üniversitesi tarafından Mühendislik alanında Fahri Doktora Unvanı almıştır. 1997 yılında ise Bilgisayar Tarihi Müzesi üyesi ilan edilmiştir. 2001 yılında Wheels of Zeus şirketinin kurucu ortağı olarak kablosuz GPS teknolojisi geliştirmeye başlamıştır. 2004 Mayıs'ında kişisel bilgisayar alanındaki katkılarından dolayı "Bilim Doktorası" unvanını Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi'nden almıştır. 2006 yılında Wheel of Zeus'un kapanmasından dolayı teknoloji şirketleri alıp geliştirmeyi hedefleyen Acquicor Technology şirketini kurmuştur.

Etiketler: steve wozniak kimdir, steve wozniak hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap