Stres Çarkı Okullarda Yasaklanıyor


Teknonce > Teknoloji > Stres Çarkı Okullarda Yasaklanıyor
Stres Çarkı Okullarda Yasaklanıyor

Stres çarkı son dönemde neredeyse herkesin elinde. Peki stres çarkı nedir ve gerçekten stresi alır mı?

Stres Çarkı Nedir?Geçtiğimiz yıllarda çocukların elinde topaç gibi döndürülerek oynanan birçok nesne görmüştük. Son zamanlarda ise bunların daha modern haliyle karşılaşıyoruz. Stres çarkı olarak adlandırılan bu yeni oyuncak şimdilerde sadece çocukların değil, yetişkinlerin de elinde görülüyor. Stres çarkı elde tutulan ve döndürülen çark şeklinde bir oyuncaktır. Stresi aldığı düşünüldüğü için de adına stres çarkı deniyor. 

Dönen nesneler çoğunlukla dikkat çekicidir. Özellikle de genç kitle ve çocukların elinde daha çok görülmesinin de dikkati belli bir yöne toplamasından kaynaklandığı ve bu yaş grubunun da bu niteliğinden ötürü çarkı çok sevdiği düşünülüyor. 

Stres Çarkı Nasıl Yapılır?

Stres çarkının merkezindeki bilyeli rulman sistemi aslında çocukluğumuzdan da bildiğimiz bir sistem. Çocukken mahallelerde amatör olarak yapılan kaykayların da tekerlekleri bunların büyükleriyle yapılıyordu. Merkeze yerleştirilen bu rulmanlar yağlandıktan sonra üstleri renkli kapaklarla örtülür. Etrafına verilen tasarım ise yapımcının hayal gücüyle alakalı. Siz de eğer yapmayı denerseniz ağırlık merkezini kaybetmemek şartıyla ilginç şekiller deneyebilirsiniz.

Stres Çarkı Fiyatları Ne Kadar?

İlk başlarda internetteki çeşitli alış veriş sitelerinde satışına başlanan stres çarkları bugün hemen her yerde satılmakta. Sokakta ya da dükkanların birçoğunda bu çarklara rastlayabilirsiniz. Çoğunlukla 5-10 lira gibi fiyatlara satılırken, ışıklı ya da gelişmiş tasarımlı çeşitli stres çarklarında fiyatlar 100 liranın da üstüne çıkabiliyor. 

Stres Çarkı'nın Yasaklanması

Yukarıda çeşitli açılardan özellikleri verilen stres çarklarının son zamanlarda çeşitli ülkelerdeki okullarda yasaklanmaya başladığı öğrenildi. Öğrencilerin dikkatlerini ders dışı bir şeye yöneltmeleri ve derse dönememelerinden dolayı bu kararın alındığı bildirilirken Amerika'nın bazı eyaletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere gibi bazı ülkeler bu yasağı uygulayan ülkeler arasında. Türkiye'de ise konuyla ilgili henüz resmi bir girişim bulunmuyor ancak bu konuda okul yönetimlerinin ders dışı unsurların ders sırasında kullanımına yönelik yaptırımları olabileceği zaten biliniyor. Hatta birçok okuldan gelen haberlere göre ders sırasında kullanıldığı tespit edilen stres çarklarına öğretmenler tarafından müdahale ediliyor. 

Bugünlerin popüler aracı stres çarkı ilerleyen zamanlarda da adından söz ettirecek gibi görünüyor. Konuyla ilgili Milli Eğitim yetkililerinin de bir ara açıklama yapması ya da okullara talimat göndermesi bekleniyor. 

Etiketler: stres çarkı ne kadar, stres çarkı fiyatları, stres çarkı yasaklandı mı?, stres çarkı nedir?, stres çarkı nasıl yapılır?

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap