Su Dünyaya Nereden Geldi?


Teknonce > Astronomi > Su Dünyaya Nereden Geldi?
Su Dünyaya Nereden Geldi?

Henüz erken yaşlarındayken Dünya birçok meteor yağmuruna maruz kaldı. Dünya'ya suyun bu dönemde geldiği biliniyor. Ancak suyu bize taşıyan şeyin kuyruklu yıldızlar olduğu bilgimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekebilir. Gerçekte Dünya'ya su nereden ve nasıl geldi?

3.8 ile 4.5 milyar yıl önce, henüz genç olan Dünya'mız birçok meteor yağmuru gördü. Bu dönemde Güneş Sistemi'nin tam bir kaos içinde olduğunu da söyleyebiliriz. Sistemin düzeni tam olarak oturmamış ve gezegenler oluşum süreçlerini tamamlamamışlardı. Etrafta gezen milyonlarca meteor ve gezegen adayı birbirlerine çarparak birleşip daha büyük cisimler oluşturuyorlardı. Bu artan aktivite döneminde kuru olan Dünya'mız da suya kavuştu.Bu şiddetli çarpışmalar döneminde Dünya, komşu gezegenlere göre daha az yara izi taşıyor. Merkür, Venüs ve Mars bu dönemde daha ağır meteor yağmurlarına maruz kalmış olabilir. Yüzeylerindeki dev yara izleri Dünya'yla karşılaştırıldığında çok daha fazla. Bu durumun, Dünya'nın atmosfer yapısının farklılığı ve tektonik yapısından kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. 

Ayrıca bilim insanları, gezegenlerin yaşlarını tahmin etmek için de gezegen yüzeylerindeki krater sayılarına bakma yöntemini de kullanıyorlar. Yapılan çalışmalar sırasında Dünya dışı cisimlerden gelmiş kimyasalların da yapısı inceleniyor. Bunların sonucunda anlaşıldı ki; Dünya'da yaklaşık 4 milyar yıl önce yaşanan ağır bombardımanın etkisi 200 milyon yıl öncesine kadar devam etti. İngiltere'nin Durham Üniversitesi'nde araştırmacı olan Christopher Dale bu çalışmaları bir araya getirerek şöyle bir iddia ortaya attı: Bu ağır bombardıman döneminde Dünya'mızda taşınan su, bir kuyruklu yıldız tarafından değil, çok daha büyük bir gökcismi tarafından Dünya'mıza taşınmış olabilir.

Ateş Topu Olan Dünya'ya Suyun Gelişi

Bu ağır bombardıman döneminin başlarında Dünya çok sıcak bir yerdi. O dönem için Dünya'yı dev bir ateş topu olarak nitelememiz yanlış olmayacaktır. Dünya'nın boyutlarına göre küçük sayılan kuyruklu yıldızların ise Dünya'ya su bırakması imkansız görünebilir çünkü o sıcaklıkta bir gezegen gelen suyu direk buharlaştıracak ya da henüz atmosferimize bile ulaşmadan eritip uzay boşluğuna savuracaktır. Dolayısıyla gezegeni soğutacak ilk su örnekleri başka bir kaynak tarafından bırakılmış olmalıdır. 

Ayrıca kuyruklu yıldızlardaki suda döteryum denilen fazladan bir nötron bulunur. Bizim kullandığımız ve bildiğimiz su ise iki hidrojen ve bir oksijenden meydana gelir. Eğer şu anda Dünya'mızda bulunan su sadece kuyruklu yıldızlardan gelmiş olsaydı döteryum-hidrojen oranı bugünkünden fazla olurdu. 

Bu durum birden fazla görüşü ortaya çıkarıyor. Birincisi ağır meteor bombardımanı dönemindeki kuyruklu yıldızların yapısı şimdiden farklı olabilir. Gördüklerimizden daha büyük kuyruklu yıldızlar Dünya'ya su taşımış olabilir ve kimyasal yapıları da bildiklerimizden farklı olabilir. Purdue Üniversitesi'nden Jay Melsoh o dönemlerde 40 kilometreden daha büyük kuyruklu yıldızların Dünya'ya çarpmış olma ihtimalinin değerlendirilebileceğini söylüyor. 

Yeni Bir Teori

Colorado'daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden William Bottke ise bildiklerimizden daha farklı bir teori ortaya atıyor. Bu dönemde Dünya'ya suyun taşınması, başarısız gezegenler aracılığıyla gerçekleşmiş olabilir. Bu söylem bilim tarihinde bir ilk sayılabilir. Şimdiye kadar hep kuyruklu yıldızlara odaklanılmıştı. Ancak bu teori aynı Dünya gibi gezegenlerin de suyu Dünya'ya taşımış olma ihtimaline odaklanıyor. O dönemde civarımızda sadece meteor ve kuyruklu yıldızlar değil, aynı Dünya gibi gezegen adayları da vardı. Bunların arasından çekim gücü yüksek olanlar yakınlarındaki bazı gezegenleri çekip yuttular. 

Bu teoriye göre büyük gezegenler Satürn ve Jüpiter, çekim kuvvetleriyle etrafta başı boş dolanan gezegen adaylarını Güneş Sistemi'ne çekip Dünya, Mars ve Venüs'ün olduğu kuşağa fırlattılar. Erken dönem asteroid kemerinde bulunan meteorlar da bu dönemde aynı etkiyle Dünya'ya yöneldi. 

Her iki teori için de çalışmalar devam ediyor. Yeni ortaya atılan teorinin de bir öncekinden aşağı kalır yanı yok gibi görünüyor çünkü teori kendi içinde tutarlı ve temelinde sahip olduğu önermeler astronomi camiasında doğru kabul ediliyor. Yeni ve somut örneklerle desteklenirse, suyun tarihinde önemli bir değişiklik yapmamız gerekebilir.

Kaynak: http://www.space.com/36661-late-heavy-bombardment.html

Etiketler: gezegen çarpışması, kuyruklu yıldız, dünyanın oluşumu, dünyaya su nereden geldi, su dünyaya nasıl geldi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap