Su Krizi Geliyor


Teknonce > Bilim > Su Krizi Geliyor
Su Krizi Geliyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres temiz su kaynakları konusunda ciddi bir sorunun yaklaştığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada 2050 yılına kadar küresel anlamda temiz suya erişme sorununun yüzde 40'ın üzerinde büyüyeceğini ve dünya nüfusunun en az dörtte birinin "kronik ya da tekrarlayan" temiz su eksikliği yaşamaya başlayacağı konusunda uyarıda bulundu.Guterres, "Su kaynaklarımızın etkin yönetimi olmadan topluluklar arasında anlaşmazlıklar ve ülkeler arası gerginliklerin artması riskini taşıyoruz" dedi. Genel Sekreter, Birleşmiş Milletlerin su rekabetinde barışı korumak için önleyici diplomasiye başlamaya hazır olduklarını söyledi. 

Konseyde aynı konuya dair açıklamalarda bulunan Bolivya Başkanı Morales de 1947'den bu yana halihazırda 37 farklı bölgede temiz su kaynaklarına dair sorunların yaşandığını ve bundan dolayı da çatışma ve anlaşmazlıkların bulunduğunu hatırlattı. Konuşması sırasında Morales  "Gezegenimiz, insan ailesi ve yaşamımız, önümüzdeki on yıllar boyunca yalnızca daha da kötüye gidecek bir su krizinin eşiğinde" dedi. Morales'e göre eğer tüketim alışkanlığımız şimdiki gibi devam ederse 2025 yılında Dünya genelindeki su krizi artmaya devam edecek. 2050'ye gelindiğinde ise bu krizi hissetmeyen toplum kalmayacak. 

Birleşmiş Milletler verilerine göre şu an 800 milyondan fazla insan temiz tüketim suyuna ulaşmakta güçlük çekiyor ve 2.5 milyarın üstünde insan da tam sağlıklı ve temiz suya erişim sorunu yaşıyor. 

Toplantıda söz alan İngiliz Büyükelçisi Matthew Rycroft ise Somali'de yaşananlara dikkat çekti. Somali'deki gıda sıkıntısı çeken ve açlık tehdidi altında olan insanların kuraklığın ve Boko Haram'ın yarattığı krizin su kaynaklarını da etkilediğini ve siyasi krizlerin de su krizini derinleştirdiği ekledi. Bilindiği gibi örgüt Somali'de su kaynaklarını da elinde tutmaya çalışıyor. 

Toplantıda hemfikir olunan önemli bir başlık da su krizinde uluslararası işbirliği oldu. Krizin gelişi bu kadar açıkken devletlerin birbirleriyle hiçbir temas ve işbirliğinin bulunmaması toplantıda gündeme getirildi. Sorunun çözümü için özellikle büyük devletler daha fazla sorumluluk almaya davet edildi. 

Türkiye'de ileride yaşanacak olan su krizinden etkilenecek ülkeler arasında gösteriliyor. Konya ovasında yaşanan kuraklık ve çölleşme de buna örnek olarak gösterilirken, bilinçsiz tüketim ve temiz su kaynaklarının kirletilmesi de bizleri yaşanacak olan su krizine adım adım yaklaştırıyor. 

Etiketler: su krizi, birleşmiş milletler genel sekreteri, birleşmiş milletler su sorunu, Antonio Guterres, temiz su kaynakları, su savaşları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap