Sundar Pichai Kimdir? Sundar Pichai'nin Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Sundar Pichai Kimdir? Sundar Pichai'nin Hayatı
Sundar Pichai Kimdir? Sundar Pichai'nin Hayatı

2015 yılının Ağustos ayından bu yana Google'da CEO olarak görev yapan Sundar Pichai kimdir? İşte Sundar Pichai'nin kısaca hayatı...

Sundar Pichai Kimdir? Sundar Pichai Hayatı

Sundar Pichai, 12 Temmuz 1972 tarihinde Hindistan'ın Madras (günümüzde Chennai) şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası İngiliz şirketi GEC'de elektrik mühendisi, annesi ise stenograftır. Çocukluğunu iki odalı bir evde geçiren Sundar Pichai, ortaokul ve üniversite eğitimini Chennai şehrinde tamamlamıştır.1993 yılında IIT Kharagpur Metalürji mühendisliğinden mezun olan Sundar Pichai, Stanford Üniversitesi'nden malzeme bilimi ve yarı iletken fizik yüksek lisans eğitimi için burs kazandı. Stanford'dan sonra ise Pensilvanya'daki Wharton School'da işletme yönetimi bölümünde yüksek lisans yaptı. 

Sundar Pichai, Applied Materials'ta ürün yönetimi ve McKinsey & Company'de yönetim danışmanlığı departmanlarında çalıştı. 1 Nisan 2004 tarihinde ürün yöneticisi unvanıyla Google'da işe başladı. Sundar Pichai'nin işe başladığı gün Gmail servisi hizmete sunuldu. Google Chrome, Chrome OS ve Google Drive gibi ürünlerin geliştirildiği ekipte yer alan Pichai, Gmail ve Google Maps ürünlerinin denetimini yönetti. Başında bulunduğu dönemde Google Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı oldu.

Anroid'in kurucusu olan ve uzun süre başında görev alan Andy Rubin'in 13 Mart 2013 tarihinde görevinden ayrılmasından dolayı Larry Page, Sundar Pichai'yi Andy Rubin'in yerine getirdi. 2014 yılının Ekim ayında aralarında Chrome ve Android'in de yer aldığı tüm Google ürünleri Sundar Pichai'ye devredildi.

Larry Page, 10 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı bir açıklamada Google'ın Alphabet Inc. adıyla yeniden yapılandırıldığını ve Sundar Pichai'nin Google CEO'luğuna getirildiğini açıkladı.

Etiketler: sundar pichai, sundar pichai kimdir, sundar pichai hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap