Süper Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Bilgisayar > Süper Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?
Süper Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıradan bilgisayarlara göre daha hızlı olan ve saniyede trilyonlarca işlem gerçekleştirebilen süper bilgisayar nedir? Ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Süper Bilgisayar Nedir? Ne İşe Yarar?

Süper bilgisayar basit olarak; yoğun paralel işlemciler, yüksek başarımlı vektör işlemciler ve öbek bilgisayarların oluşturduğu sistem olarak tanımlanmaktadır. Süper bilgisayarlar bilimde, deney ve hesaplamayı birleştiren hesaplamalı bilim gibi yeni metodolojilerin oluşmasını sağlamıştır.Günümüzde süper bilgisayarlar saniyede yüzlerce trilyon işlem yapabilmektedir. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı saniyede 136,8 trilyon kalıcı işlem yapabilmekte ve Amerika'da Lawrance Livermore National Laboratuvary isimli ulusal laburatuarda kullanılmaktadır. Süper bilgisayarlar ilk defa 1960'larda Seymour Cray tarafından Control Data Corporation da tasarlandı.1950'li yılların başında, bir bilgisayar eş zamanlı olarak birden fazla program çalıştıramıyordu. Her kullanıcı, bilgisayarı yalnız bir kere kullanma hakkına sahipti ve kendisine ayrılmış belirli bir sürede kullanacağı program ve delikli kâğıttan kartlar ile bir bant şeritle birlikte bilgisayarı kullanması gerekiyordu. Program makinaya yüklenir ve program sonlandırılana veya çökene kadar çalışacak şekilde ayarlanırdı. Programların hata denetimi makinanın önündeki elektrik şalterleri ve panel ışıklarıyla yapılırdı.

Günümüzde, süper bilgisayarlar genellikle Cray, IBM gibi firmalar tarafından üretilmektedir. Dünya'daki en hızlı süper bilgisayar, Çin'de bulunan Tianhe 2'dir. Tianhe 2, 3 milyon 120 bin çekirdeğe sahip olup saniyede 33.86 katrilyon işlem yapabilmektedir. Bunun için 17.808 kW elektrik gücüne ihtiyaç duymaktadır. Türkiye'nin ilk süper bilgisayarı İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bulunmaktadır.

Büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketli animasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için ihtiyaç duyulan süper bilgisayarlar Linux işletim sistemini kullanırlar. Süper bilgisayarlar, 1980'lerin ortalarına kadar performas için komut kümesi uyumluluğunu ve şifre taşınılabilirliğini göz ardı etti. Bundan dolayı farklı farklı işletim sistemleri ile kullanıldı. Daha sonra Linux ile daha stabil çalışabildiği anlaşılınca, süper bilgisayarlara Linux işletim sistemi entegre edilmiştir.

Türkiye'de Süper Bilgisayarlar

Türkiye'de bu alanda İTÜ UYBHM (Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi) çalışmalar yapmaktadır. Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi’nde yer alan süper bilgisayar, 560 işlemciden oluşmakta ve saniyede 1 trilyon işlem yapabilmektedir. Kamu kaynakları ile gerçekleştirilen bu proje sayesinde, akademik ve endüstriyel araştırmalara hesaplama gücü sunmak amaçlanıyor. Aynı zamanda bu alanda uzman insan kaynağı ve bilgi birikiminin sağlanması, yüksek başarımlı bilişim uygulamaları için bir sinerji merkezi oluşturulması da hedefler arasında yer alıyor. İTÜ UYBHM'nin de katkısı ile TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde  TR-GRID adlı bir süper bilgisayar girişimi daha başlatılmıştır.

Etiketler: süper bilgisayar nedir, süper bilgisayar ne işe yarar, süper bilgisayar kullanım alanları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap