Susan Wojcicki Kimdir? Susan Wojcicki Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Susan Wojcicki Kimdir? Susan Wojcicki Hayatı
Susan Wojcicki Kimdir? Susan Wojcicki Hayatı

Dünya'nın en güçlü 10 kadını arasında yer alan ve Youtube'un şuanki CEO'su olan Amerikalı teknoloji yöneticisi Susan Wojcicki kimdir? İşte Susan Wojcicki'nin hayatı ve serveti...

Susan Wojcicki Kimdir? Susan Wojcicki'nin Hayatı

Rus yahudi kökenli eğitimci bir anne ve Stanford Üniversitesi'nde fizik profesörü olan bir babanın kızı olan Susan Wojcicki, 5 Temmuz 1968 tarihinde Santa Clara County, Kaliforniya, ABD'de dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Kaliforniya'da bulunan Palo Alto'daki Gunn Lisesi'nde tamamlamıştır. Daha sonra Harvard Üniversitesi'nde tarih ve edebiyat bölümü okuyan Susan Wojcicki, 1990 yılında yükseköğrenimini tamamlayarak onur derecesi ile mezun olmuştur. Ayrıca, 1993 yılında Santa Cruz California Üniversitesi'nde ekonomi alanında Yüksek Lisans, 1998'de UCLA Anderson Yönetim Okulu'ndan İşletme Yüksek Lisans yapmıştır.Eğitimini tamamladıktan sonra ekonomi üzerine doktora ve akademide kariyer yapmayı planlayan Susan Wojcicki, teknolojiyi keşfettikten sonra bu planlarından vazgeçerek teknolojiye yönelmiştir. Larry Page ve Sergey Brin, Susan Wojcicki'nin Menlo Park'daki garajında ofis açmışlardır. Daha önce Intel, Bain & Company ve R.B. Webber & Company şirketlerinde çalışmış olan Susan Wojcicki, 1999 yılında Google'da pazarlama müdürü olarak göreve başlamıştır. Ayrıca Susan Wojcicki, ilk Google Doodle üzerinde çalışmıştır. 

Google Görseller ve Google Kitaplar gibi platformların geliştirilmesinde desteği olan Susan Wojcicki, Google'da Reklamcılık ve Ticaret'in kıdemli başkan yardımcılığına getirilmiştir. AdWords, AdSense, DoubleClick ve Google Analytics gibi reklamcılık ve analitik ürünlerini yönetmeye başlayan Susan Wojcicki, Google'ın en büyük iki satın alımını gerçekleştirmiştir. 2006 yılında 1.65 milyar dolar karşılığında Youtube ve 2007'de 2 milyar dolar karşılığında DoubleClick Susan Wojcicki tarafından satın alınarak Google bünyesine dahil edilmiştir. Susan Wojcicki, Şubat 2014'te Youtube'un CEO'su olmuştur.

Reklamcılıkta en önemli kişi olarak anılan Susan Wojcicki,  Time Magazine'in 2015 yılında en etkili 100 kişisinden biri seçilmiştir.. Time'ın sonraki sayısında "internetteki en güçlü kadın" olarak nitelendirilen  Susan Wojcicki, 2013 yılında Adweek 50 listesinde 1 numarada yer almıştır. Ayrıca  2015 yılında Vanity Fair'in Yeni Kuruluş listesinde 27. sırada yer almıştır.

23 Ağustos 1998 tarihinde Dennis Troper ile evlenmiş olan Susan Wojcicki'nin son verilere göre serveti 410 milyar dolardır.

Etiketler: susan wojcicki kimdir, susan wojcicki hayatı, susan wojcicki serveti, youtube ceosu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap