Suzan Kahramaner Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Katkıları


Teknonce > Bilim > Suzan Kahramaner Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Katkıları
Suzan Kahramaner Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Katkıları

Türkiye'nin ilk kadın matematikçilerinden birisi olan Suzan Kahramaner kimdir? Matematiğe katkıları nelerdir? İşte Suzan Kahramaner'in hayatı...

Suzan Kahramaner Kimdir? Suzan Kahramaner'in Matematiğe Katkıları ve Hayatı

Suzan Kahramaner, 21 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul'un Üsküdar ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Moda Numüne İnas İlkokulu'nda bitirmiştir. Daha sonra Notre Dame de Sion'a kayıt yaptırmış ve Fransızca lisans derecesi elde etmiştir. Suzan Kahramaner, üniversite reformu sonrasında Darülfünun'a yani İstanbul Üniversitesi'ne girmiştir. Burada matematik ve fizik alanlarında eğitim görmüştür. 1933 yılında iktidara gelen Adolf Hitler iktidarından kaçan Alman bilim insanları üniversitede ağırlanıyordu ve Kahramaner Prof. Dr. Ali Yar, Prof. Dr. Kerim Erim(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.), Prof. Dr. Richard Von Mises, Prof. Dr. Hilda Geiringer ve Prof. Dr. William Prager gibi tanınan matematikçilerden dersler almıştır. 1939 yılında matematik ve astronomi bölümünden mezun olan Suzan Kahramaner, bir süre Çamlıca Kız Lisesi'nde asistan öğretmen olarak görev yapmıştır. 1943 yılında doktora eğitimine başladı ve kendisinin doktora danışmanı Türkiye'nin doktora derecesine sahip ilk matematikçisi olan Kerim Erim'di. Doktora konusu da "Karmaşık Sayılar Teorisinde Katsayı Problemleri" üzerineydi.1943'lü yıllarda İstanbul Üniversitesi'nin matematik bölümünde Analiz I ve Analiz II dersleri asistanı olarak görev yapmıştır. 1957 yılının kasım ayında bilimsel araştırmalarda bulunmak üzere Zürih'e gitmiş ve aynı yılın Ağustos ayında Edinburgh'da gerçekleşen Uluslararası Matematikçiler Kongresi'ne katılmıştır. 1958 yılında İstanbul Üniversitesi'ne geri dönen Suzan Kahramaner, 1959 sonbaharında NATO bursu kazanmış ve 1959-1960 yılları arasında Zürih Üniversitesi'nde görev yapmıştır.

1962 yılına gelindiğinde Stockholm'de gerçekleşen Uluslararası Matematikçiler Kongresi'ne katılım göstererek yıl içinde, eylül ve ekim aylarında Helsinki Üniversitesi ve Zürih Üniversitesi'nde araştırmalarda bulunmuştur. Benzer kongrelerden birine de 1966'da Rusya'da katılmıştır. Sonrasında profesörlük tezi için yurt dışındaki araştırmalarına devam etmiş ve 1968 yılında profesörlüğe yükselmiştir. Takip eden yıllarda Londra, Paris, Zürih ve Nice gibi şehirlerde bilimsel faaliyetlerde bulunmuştur. Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye gibi ülkelerin katılımıyla gerçekleşen Balkan Matematikçiler Birliği'nin kuruluşuna katkıda bulunan isimlerden biri olmuştur. Aynı zamanda Balkan Matematikçiler Birliği'nin bir üyesiydi.

1978 yılı sonrasında bir yıl İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığı görevinde bulunan Suzan Kahramaner, 40 yıllık akademik kariyeri sonrasında yaş haddi nedeniyle emekli olmuştur. 22 Şubat 2006 tarihinde hayatını kaybeden Suzan Kahramaner, 2013 yılında Işık Üniversitesi'nde düzenlenen bir sempozyumla anılmıştır.

Etiketler: suzan kahramaner kimdir, suzan kahramaner hayatı, suzan kahramaner matematiğe katkıları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap