Symbian İşletim Sistemi Nedir?


Teknonce > Teknoloji > Symbian İşletim Sistemi Nedir?
Symbian İşletim Sistemi Nedir?

2000'li yılların başında oldukça popüler olan ve Symbian Vakfı tarafından geliştirilmiş olan Symbian işletim sistemi nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir? İşte ayrıntılar...

Symbian Nedir? Ne İşe Yarar?

SymbianSymbian Vakfı tarafından cep telefonları ve cep bilgisayarları gibi çeşitli taşınabilir iletişim aygıtları için geliştirilmiş ve 2000'li yıllarda yaygın olarak kullanılmış bir işletim sistemidir. Symbian, ilk olarak Symbian Ltd. tarafından 1998'de cep bilgisayarları için kapalı kaynak bir işletim sistemi olarak geliştirildi. Symbian, Psion'un EPOC sisteminin soyundan geldi ve yalnızca ARM mimarisi işlemcileri üzerinde çalıştı, ancak yayınlanmamış bir x86 bağlantı noktası mevcuttu. Symbian Nokia, Samsung, Motorola, Sony Ericsson gibi birçok büyük cep telefonu markası tarafından kullanılıyordu. Android işletim sisteminin ortaya çıkması ve yaygınlaşması ile kullanımı azalan Symbian, 2010'un sonuna kadar dünya çapında en popüler akıllı telefon işletim sistemiydi.Symbian işletim sistemi ilk olarak bir kabuk sistemiydi ve komple bir işletim sistemi oluşturmak için ek bir kullanıcı arabirimine ihtiyaç duyuluyordu. Symbian, ilk önce 2002'de piyasaya sürülen ve çoğu Nokia akıllı telefonunu çalıştıran, Nokia tarafından inşa edilen S60 platformunda öne çıktı. Symbian sonunda en yaygın kullanılan akıllı mobil işletim sistemi haline geldi. UIQ, çoğunlukla Motorola ve Sony Ericsson tarafından kullanılan başka bir Symbian kullanıcı arabirimi idi; Japonya'da da MOAP platformu vardı. Bu arabirimlerin uygulamaları, her biri Symbian üzerine inşa edilmesine rağmen birbirleriyle uyumlu değildi. Nokia, Symbian Ltd.'deki çoğunluk hissedarıydı ve 2008'de tüm hisseyi satın aldı. Daha sonra Symbian işletim sistemine telifsiz bir halef getirmek için kar amacı gütmeyen Symbian Foundation kuruldu. 

Symbian Foundation, 2010 yılının sonlarında parçalara ayrıldı ve Nokia, işletim sistemi geliştirme denetimini geri aldı. Şubat 2011'de Nokia, birincil akıllı telefon platformu olarak Microsoft'un Windows Phone sisteminin Windows phone 7 sürümünü kullanacağını açıkladı. Bu adımın atılma amacı Symbian işletim sistemini yavaş yavaş ortadan kaldırmaktı. İki ay sonra, Nokia OS'yi kapalı lisansa taşıdı ve daha sonra Symbian'ın geliştirilmesini Accenture'ye devretti. Son destekçisi Nokia, 2011 yılında aygıtlarında işletim sistemi olarak Symbian'a verdiği desteği keseceğini ve artık Windows Phone 8 kullanacağını açıklamıştır. Ocak 2014'te Nokia, geliştiricilerden yeni veya değiştirilmiş Symbian yazılımlarını kabul etmeyi bıraktı. Duyuruya göre Symbian'a verilen destek 2016 senesine kadar sürecek, bu tarihten sonra güncelleme desteği olmayacak veya yeni bir Symbian cihaz üretilmeyecekti. Bu duyuru üzerine Nokia, Nokia Store ve Symbian platformu geliştiricilerinin büyük bir kısmını kaybetmiştir.

Symbian Özellikleri

Kullanıcı arabirimi

Symbian, kuruluşundan beri AVKON olarak bilinen bir grafik araç setine sahipti. Symbian 1, 15 tuşlu genişletilmiş telefon tuş takımı veya mini QWERTY klavyeler gibi klavye benzeri bir arayüz metaforu ile işlenebilecek şekilde tasarlanmıştır. AVKON tabanlı yazılım, Symbian 3'e kadar ve Symbian sürümleri ile ikili olarak uyumludur. Symbian 3, yeni uygulamalar için önerilen kullanıcı arabirimi araç kiti olan Qt çerçevesini içerir. Qt ayrıca eski Symbian aygıtlarına da kurulabilir.

Tarayıcı

Symbian 3 ve önceki sürümlerinde yerleşik bir WebKit tabanlı tarayıcı olan Nokia Browser tarayıcısı vardır. Bu tarayıcı ayrıca Symbian 1 sisteminin de varsayılan tarayıcısıydı. Symbian, WebKit'i kullanan ilk mobil işletim sistemidir. Bazı eski Symbian modelleri, varsayılan tarayıcı olarak Opera Mobile'a sahiptir.

Çoklu dil desteği

Symbian, güçlü yerelleştirme desteğine sahiptir. Üreticilerin ve üçüncü parti uygulama geliştiricilerin Symbian tabanlı ürünlerinde küresel dağıtımı desteklemek için yerelleştirmelerine olanak tanınır. Mevcut Symbian sürüm Nokia'nın cihazda dil paketleri halinde kullanıma sunduğu 48 dil desteği bulunuyor.

Etiketler: symbian nedir, symbian ne işe yarar, symbian özellikleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap