Tablet Bilgisayar Nedir?


Teknonce > Teknoloji > Tablet Bilgisayar Nedir?
Tablet Bilgisayar Nedir?

Günümüzde oldukça popüler hale gelen bir teknolojik cihaz olan tablet bilgisayar nedir? Tablet türleri nelerdir? Tablet alırken nelere dikkat edilmelidir? Ayrıntılar haberimizde...

Tablet Nedir?

Tablet bilgisayar veya sadece tablet, tek bir ünitede ekran devresi ve batarya bulunan bir mobil bilgisayardır. Tabletler parmak-kalem hareketlerini algılayabilen, fare ve klavye yardımıyla da kullanılabilen, kamera ve ivmeölçer gibi sensörlerle donatılan cihazlardır. Temel özellikleri kontrol edebilmek amacıyla ekstra fiziksel tuşlar içerebilir. İçerdiği sanal klavye eklentisi ile kullanılır. 7 inç veya daha büyük ekrana sahip cihazlar tablet olarak nitelendirilebilir. Akıllı telefonlardan ve phabletlerden daha büyüktürler. 20. yüzyıl içerisinde geliştirilmeye başlanan tabletler 2010 yılından itibaren popüler olmuş ve minibook adı verilen küçük boyutlu dizüstü bilgisayarların yerini almıştır.

Tablet Türleri Nelerdir?Tabletler, klavye türüne ve fiziksel görünümüne göre sınıflandırılabilir. Booklet türü tabletler fiziksel klavye kullanmazlar (opsiyonlar haricinde). Kitap şeklindedirler ve sanal klavye kullanırlar. Apple iPad en bilindik booklet türü tabletlerden biridir. Hibrid ve konvetribl olan tabletler ise hem sanal klavyeye, hem de fiziksel klavyeye sahiptir. ASUS Transformer Book buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca iPad Mini gibi mini tabletler ve Galaxy Note 3 gibi phabletler de tablet türleri arasındadır.

Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tablet, telefon ve bilgisayar gibi cihazlarda en önemli donanım işlemcidir. Tablet alırken mutlaka iyi bir işlemciye sahip olan tabletler seçilmelidir.
  • RAM, tablet alınırken en dikkat edilmesi gereken özelliktir. Yüksek RAM'e sahip olan bir tablet daha yüksek bir performans sağlar.
  • Alacağınız tabletin hangi medya dosyalarını oynatabildiğine de mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Seçtiğiniz tabletin dış kasasının sağlam olması kullanım ömrünü uzatacaktır.
  • Bir diğer önemli nokta ise şarj süresidir. Eğer alacağınız tableti yoğun bir şekilde kullanacaksanız mutlaka şarj ömrü uzun olan bir tablet seçmelisiniz.
  • Ayrıca tabletin ekran boyutu, işletim sistemi ve işletim sistemi sürümü de dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.
Etiketler: tablet nedir, tablet bilgisayar nedir, tablet türleri nelerdir, tablet alırken nelere dikkat edilmelidir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap