Tahsin Özgüç Kimdir? Ödülleri ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Tahsin Özgüç Kimdir? Ödülleri ve Kısaca Hayatı
Tahsin Özgüç Kimdir? Ödülleri ve Kısaca Hayatı

Türk arkeolog, akademisyen ve üniversite idarecisi olan Tahsin Özgüç kimdir? Tahsin Özgüç'ün aldığı ödüller nelerdir? İşte Tahsin Özgüç'ün Kültepe kazısı ve kısaca hayatı...

Tahsin Özgüç Kimdir?  Tahsin Özgüç'ün Kültepe Kazısı ve Kısaca Hayatı

Türk arkeolog ve akademisyen olan Tahsin Özgüç, 1916 yılında Bulgaristan, Kırcaali'de dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde kurumun ilk öğrencilerinden biri olarak arkeoloji bölümüne başlamış ve 1940 yılında mezun olmuştur. Tahsin Özgüç mezun olduktan sonra doktora çalışmalarına devam etmiş ve 1942'de "Tarih Öncesi Anadolu'da Ölü Gömme Gelenekleri" adlı doktora tezi ile Doktorluk unvanı almıştır. Bu doktora tezi 1948'de Türkçe ve Almanca olarak yayınlanmıştır. Tahsin Özgüç aynı fakültede okutman olarak göreve devam etmiş ve 1945'te kadrolu asitan olarak akademik kariyere geçmiştir.Akademik kariyerine 1945 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde kadrolu asistan olarak başlayan Tahsin Özgüç, 1981'de emekli olana kadar aynı kurumda farklı görevler yapmıştır. 1945-1946 arasında asistan, 1946-1954 arasında doçent, 1954-1981 arasında ise profesör olarak çalışmıştır. Ayrıca 1968-1969 yılları arasında aynı fakültenin dekanlık görevini yürüten Tahsin Özgüç, 1969-1980 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır. 1981 yılında emekli olan Tahsin Özgüç, YÖK üyeliğine seçilmiş ve bu kurumda 1988 yılına kadar Başkanvekilliği görevini üstlenmiştir.

Tahsin Özgüç ve yetiştirmiş olduğu öğrencilerin Anadolu'nun arkeolojik incelenmesine çok büyük katkıları olmuştur. Tahsin Özgüç ve eşi Nimet Özgüç birlikte Orta Anadolu'da önemli bir kazı yeri olan Kayseri yakınlarında bulunan Kültepe mevkiinde kazılar yapmışlardır. Yaptıkları kazılar ve burada bulunan Kanes(MÖ 2000-1700) adlı antik şehre bağlı olan Asurlu tüccarlara ait bölgelerde buldukları mimari kalıntılar, arkeolojik objeler ve çok sayıda çivi yazılı belge Anadolu'nun ilk tarihsel dönemine dair birçok bilinmeyeni ortaya çıkarmıştır. Tahsin Özgüç, Kültepe kazıları için 57 yıl boyunca uğraşmış ve bu kazısı esnasında bulduğu çok sayıda arkeolojik eser Kayseri Arkeoloji Müzesi'nin kurulmasına yol açmıştır. Tahsin Özgüç'ün 1973-1978 yılları arasında Tokat yakınlarındaki Masathöyük kazılarında bulunan üç yörel idare binasında bulunan küçük çivi yazısı tabletler arşivi, Hitit devletinin merkezi ile yörel idaresinin bağlantılarını ilk defa açığa çıkarmıştır. 

Yaptığı kazılar ve bu kazılar sonucunda bulduklarıyla arkeolojiye büyük katkı sağlayan Tahsin Özgüç, 28 Ekim 2005 tarihinde Ankara, Türkiye'de hayatını kaybetmiştir.

Ödüller

Tahsin Özgüç, 1978 yılında Alman Federal Cumhuriyeti tarafından "Bundesverdienstkreuz (Genel Liyakat Büyük Haç Nişanı)" ödülünü kazanmıştır. 1990 yılında Japonya tarafından kendisine "Doğan Güneş Nişanı" verilmiştir. 1991 yılında ise "Belçika Tacı Ulusal Nişanı" ödülünü almıştır.

Etiketler: tahsin özgüç kimdir, tahsin özgüç kısaca hayatı, tahsin özgüç ödüller, tahsin özgüç kültepe

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap