Takiyüddin Kimdir? Takiyüddin'in Hayatı


Teknonce > Astronomi > Takiyüddin Kimdir? Takiyüddin'in Hayatı
Takiyüddin Kimdir? Takiyüddin'in Hayatı

Osmanlı'nın en önemli astronomlarından olan hezarfen, gökbilimci, mühendis, matematikçi ve mekanik bilimci Takiyüddin kimdir? İşte Takiyüddin'in kısaca hayatı ve eserleri...

Takiyüddin Kimdir? Takiyüddin'in Kısaca Hayatı

Tam ismi Takiyüddin bin Maruf-i olan Osmanlı'nın en önemli astronomu 1521 yılında Şam'da dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini Mısır'ın sayılı alimleri arasında yer alan ve müderris olan babasından alan Takiyüddin, Tennis kadılığına atanmış ve kadılık döneminde yaptığı gözlemler sayesinde ün kazanmıştır. 1571 yılında II.Selim tarafından saray müneccimbaşılığına atanan Takiyüddin, 1574 yılında Galata Kulesi'nde gözlemler yapmaya başlamıştır.1577 yılında Hoca Saadettin ve Sokullu Mehmet Paşa'nın desteği ve padişah III.Murat'ın fermanıyla Tophane sırtlarında Takiyüddin'in yönetimi altında bir gözlemevi olan Takiyüddin'in Rasathanesi kurulmuştur. Ortaya çıkan bazı söylentiler sonucu Takiyüddin'in Rasathanesi 1580 yılında topa tutularak yıkılmıştır. Yeni bir gözlemevi ise yaklaşık 300 yıl sonra kurulabilmiştir.

Takiyüddin özellikle trigonometri alanında yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmaktadır. Takiyüddin sinus, kosinus, tanjant ve kotanjantın tanımlarını vermiş, ispatlarını sergilemiş ve cetvellerini hazırlamıştır. Ekliptik ile ekvator arasındaki 23° 27' lik açıyı, 1 dakika 40 saniye farkla 23° 28' 40" şeklinde bularak o tarihte ilk kez gerçeğe en yakın ve doğru dereceyi hesaplamıştır.

Johannes Kepler'in(Ayrıntılı bilgi için tıklayın.) hocası Tycho Brahe ile aynı dönemde yaşayan Takiyüddin, hemen hemen Brahe ile aynı gözlemleri yapmıştır. Takiyüddin'in Rasathanesi yıkıldığından dolayı çalışmaları son bulmuştur.

Yaptığı çalışmalarla yaşadığı dönemin önemli isimlerinden olan Takiyüddin 1585 yılında ölmüştür.

Takiyüddin Eserleri

Takiyüddin 821 Türkçe, 414 Arapça ve 102 Farsça olmak üzere toplam 1337 eser oluşturmuştur. Takiyüddin'e ait el yazmalarının bir kısmı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nde bulunmaktadır. Deprem Araştırma Enstitüsü'nün UNESCO ile birlikte yürüttüğü ""Memory of the World" projesi kapsamında Takiyüddin'e ait eserlerin mikrofilmleri çekilerek CD-ROM üzerinde kataloglanmıştır. 

Etiketler: takiyüddin kimdir, takiyüddin kısaca hayatı, takiyüddin eserleri, takiyüddinin rasathanesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Turkısh
    29.11.2018 19:00

    Gerçekten de çok güzel olmuş

Yorum Yap