Tarihi Dünya Haritası Yapıldı


Teknonce > Teknoloji > Tarihi Dünya Haritası Yapıldı
Tarihi Dünya Haritası Yapıldı

Yeni açılan bir internet sitesi, milattan önce 3000'den başlayarak Dünya haritasını üzerindeki devletlere bakarak ve ayrıntılarına inerek gezmenize imkan veriyor. Özellikle tarih meraklıları bir hayli sevecek gibi.

Runningreality ismindeki bu yeni internet sitesi, kullanıcılarına farklı bir deneyim sunuyor. Dünya haritası üzerinde farklı seçeneklerle birlikte gezinti yapabileceğiniz bu yeni site ilerleyen zamanlarda tarih çalışmalarında bir hayli kullanılacak gibi görünüyor. Sitenin tanıtımında şu ifadelere yer veriliyor. " Herhangi bir tarihte herhangi bir yere gidip ayrıntılı bir şekilde keşif yapmanızı sağlayacak bir model üstünde çalışıyoruz. Bu model sadece şehirler ve devletleri gösteren klasik bir atlas gibi değil, aynı zamanda gemiler, ordular, yapılar ve insanlara da sahip. Şehirler büyür, binalar yapılır, gemiler yeni yerler keşfeder ve ordular savaşır." Dünya üzerindeki tarihsel ve sosyolojik olgular başta olmak üzere birçok ayrıntıya odaklanan çalışma tarih öğrenimi içinde önemli bir alternatif olarak görünüyor.

Sitede sol üstteki üç çizgi kullanılarak gidilmek istenen tarih seçilebilecği gibi, sağ üst taraftaki tarih şeridi de kullanılabilir. Şimdilik milattan önce 3000'den başlayan şerit günümüze kadar ulaşıyor. Seçilen tarihte Dünya üzerinde hangi devletlerin olduğu ve konumları Dünya haritasından görülüyor. Ülkeye tıklandığında ise ülkeyle ilgili bilgiler yer alıyor. Ancak anlaşılan bu özellik şimdilik gelişim aşamasında. İlerleyen zamanlarda daha fazla bilgi ekleneceğini düşünüyoruz. 

Harita yakınlaştırıldığında ise seçili bölge ya da ülkeyle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşılabiliyor. Devletler hakkında bilgi alınabildiği gibi, şehirlere de tıklanması halinde ayrıntılı bilgi veriyor.

Mobil kullanım için internet sitesinin uygulaması da bulunuyor. İlerleyen zamanlarda arkeoloji seçeneğinin de ekleneceği site tarih içinde farklı bir gözle gezinti için önemli bi alternatif olacağa benziyor. Sitedeki haritaya ulaşmak için tıklayınız.

Etiketler: runningreality, dünya haritası, tarih atlası, tarih şeridi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap