Tarihsel Süreçte Mikroskop ve İleri Görüntüleme Teknolojisinde Meydana Gelen Gelişmeler


Teknonce > Bilim > Tarihsel Süreçte Mikroskop ve İleri Görüntüleme Teknolojisinde Meydana Gelen Gelişmeler
Tarihsel Süreçte Mikroskop ve İleri Görüntüleme Teknolojisinde Meydana Gelen Gelişmeler

Hücrenin keşfedilmesi için uzun araştırmalar sonucu bulunan mikroskop ve ileri görüntüleme teknolojilerinin bulunması gerekiyordu. Peki tarihsel süreçte mikroskop ve ileri görüntüleme teknolojisinde meydana gelen gelişmeler nelerdir?

İnsanların mercek gibi bükülmüş camların ışığı kırıp görüntü yansıtma özelliğini ne zaman keşfedip kullanmaya başladıklarını tam olarak bilinmiyor. Bu yöntem sonucu yapılan ilk gözlük, 13. yüzyılda Avrupa’da yapılmış. Çift lensli mikroskobun yapımı ise 16. yüzyılın sonunda yapılmıştır. Tabi mikroskobun bulunmasından önceki 50 yıllık süreçte bilim insanları el yapımı mikroskoplarla hücreler üzerine çalışmalar yürütüyorlardı. Bu çalışmalar olmasaydı bugün kullandığımız mikroskoplar bulunamazdı. Hücreyi keşfeden bilim insanının ise Robert Hooke olduğu kabul ediliyor. Bu çalışmalarının sonucunda Robert Hooke daha genç yaşta Kraliyet Akademisi'ne girmeyi başarmıştır. Yaptığı gözlem ve deneylerden sonra, bulduğu gözenekleri kilisede rahiplerin kapalı kaldığı hücrelere benzetince bu buluşuna "hücre" adını vermiş.

Bunun ardından Anton van Leeuwenhoek'in de kendi yaptığı mikroskoplarla uzun süre deney ve çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Havuz suyunu inceleyen ilk bilim insanı da Anton van Leeuwenhoek'dur. Kısa sürede Anton van Leeuwenhoek'un bu çalışmaları bilim çevrelerinde duyulmuştur.

Hücrenin önemi ise 1830'lara kadar tam olarak anlaşılamadı. 1838′de botanikçi Alman Matthias Schleiden arada yapısal bir çok farklılık bulunmasına rağmen, bitkilerin de hücrelerden oluştuğunu ortaya koydu. Bu sonuca ulaşmasının nedeni bitki embriyosunun tek bir hücreden başlayarak gelişmesini farketmesi oldu.

1839 yılında, Alman zoolog Theodor Schwann hayvan biyolojisinin hücresel temeli üzerine ayrıntılı bir çalışma yayınladı. Schwann da Schleiden gibi, hayvan ve bitki hücrelerinin temelde aynı yapıda oldukları sonucuna ulaşmış ve bu teorisini şu şekilde dile getirmiştir: Bütün organizmalar bir ya da daha fazla hücreden oluşmuştur. Bu ise canlıların hücre yapılarıyla ilgili en önemli genellemelerden biridir. 

1855 yılında Rudolf Virchow hücrelerle ilgili yeni bir teori ortaya attı: "Hücreler yalnızca kendilerinden önceki hücrelerin bölünmesiyle oluşurlar." Yani, milyonlarca yıl önceki ilk oluşumlar hariç, hücreler kendi kendilerine oluşmazlar.

1857′de Kolliker kas hücrelerinde mitokondriyi gözlemledi. Cajal ve diğer dokubilimciler, 1881 yılında boyama teknikleri geliştirip mikroskobik anatomiyi kurdular. 1898′de Golgi ilk kez, gümüş nitratla boyanmış hücrelerde Golgi aygıtını görüp tanımladı. H. Bush 1926′da silindirik manyetik merceklerle elektron demetlerinin yönlendirilebileceğini kanıtladı.

Bu bulguların sonucunda, 1931'de Knoll ve Ruska ilk transmisyon elektron mikroskobunu (TEM) yapmayı başardılar. 1930′da Lebedeff’in ilk interferens mikroskobunu, 1932′de de Zernicke’nin ilk faz-kontrastmikroskobunu keşfetmesi, boyanmamış canlı hücrelerde ilk ayrıntıların gözlemlenmesine imkan verdi. 

Tarihsel süreçte mikroskop ve ileri görüntüleme teknolojisinde meydana gelen gelişmeler yukarıdaki gibidir. 

Etiketler: mikroskop, hücre, ileri görüntüleme teknolojileri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. muhateşem
    11.05.2022 20:24

    muhateşem

Yorum Yap