Tarsus'taki Esrarengiz Kazı


Teknonce > Bilim > Tarsus'taki Esrarengiz Kazı
Tarsus'taki Esrarengiz Kazı

Aytuğ Atıcı'nın kazı alanına alınmamasının ardından sosyal medyada geniş yankı bulan Tarsus'taki esrarengiz kazının sırrı ve son durumu nedir?

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaklaşık 1 yıldır devam eden ancak tüm girişimlere rağmen kimsenin giremediği ve herkesten gizli yürütülen kazının sırrı bir türlü çözülemiyor. 82 Evler mahallesinde dört evin avlusunda ve yaklaşık 150 metre karelik bir alanda devam eden kazı çalışmaları 24 saat boyunca polis ekipleri tarafından korunuyor. Hatta gelen haberlere göre nöbetçi polisler sık sık dürbünle çevreyi kontrol etmeyi de ihmal etmiyor. Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın beşinci kez kazı alanına alınmamasının ardından özellikle sosyal medyada geniş yankı uyandıran Tarsus kazısı, sırrını korumaya da devam ediyor.Özellikle dün akşam saatlerinde sosyal medyada alay konusu haline gelen Tarsus kazı çalışmaları artık çok daha geniş bir kitle tarafından merak ediliyor. Durum böyle olunca da Tarsus'taki kazı çalışmalarıyla ilgili söylentiler de artarak devam ediyor. Konuya ilişkin resmi açıklama gelmiş olmasına karşın, kamuoyunun bu cevaptan tatmin olmadığı da açık görünüyor. Bimer üzerinden Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün açıklaması aşağıdaki gibidir.

"Başvuruda ifade edilen ve Mersin İli, Tarsus İlçesi 82 Evler Mahallesinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları ile ilgili olarak 2015 yılında kaçak kazı çalışmalarının ihbarının vatandaşlarca yapılması sonucu Tarsus Müze Müdürlüğünce ve Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince inceleme ve araştırma çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda daha önce kaçak kazı yapılan söz konusu alanda mimari olarak herhangi bir kültür varlığı bulunmasa da amorf durumda pişmiş toprak parçalar vb. buluntuların olması nedeniyle 2016 ve 2017 yılında kültür katmanlarının ortaya çıkarılarak niteliğinin anlaşılabilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarıyla İlgili Yapılacak Yüzey Araştırması, Sondaj ve Kazı Çalışmalarının Yürütülmesi Hakkında Yönergesi doğrultusunda Tarsus Müze Müdürlüğünce, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzden kurtarma kazısı yapılabilmesi için kurtarma kazısı izin talebinde bulunulmuştur. Alınan Kazı ve Sondaj İzin Belgesi doğrultusunda İlçemiz 82 Evler Mahallesi kurtarma kazısı çalışmaları mevsimsel etkenlerden dolayı aralıklı olarak sürdürülebilmiştir. Bu alanda kültür dokusunun tespitine ilişkin çalışmaların devam ettiği bildirilmektedir."

Bu açıklamanın öncesinde de ilçe kaymakamlığı da benzer bir açıklamada bulunmuş ancak o da kamuoyu tarafından yetersiz bulunmuştu. Burada insanların zihinlerini en çok kurcalayan nokta, bir kazının milletvekillerinden bile saklı tutulması oldu. Tarsus'taki kazı hakkında bu kadar geniş güvenlik önleminin alınması da spekülasyonların artmasını sağladı. 

Aziz Paul'un Kayıp İncili Mi Aranıyor?
 

Bu iddialar arasında belki en dikkkat çekeni ise Tarsus'taki kazı alanında Aziz Paul'un kayıp incilinin arandığı yönünde. Daha önce olayın Vatikan'la ilişkili olduğu da ortaya atılan iddialar arasındaydı. Gelinen noktada ise söylentiler buraya odaklanmış gibi görünüyor. İçeride çeşitli şekillerde saklanmış define sandıkları olduğu da söylentiler arasında ancak ortak görüşe göre esas saklanmak istenen şey bu hazineler değil. Olaya uluslararası bir boyut kazandıran Aziz Paul'un kayıp incili iddiası bu ikinci iddiadan çok daha güçlü bir şekilde dillendiriliyor ve eğer aranan şey incilse orada bulunaacak bir miktar altının son derece değersiz kalacağı ifade ediliyor.

Tarsus kazısıyla ilgili ayrıntılar geldikçe biz de sizlere aktarmaya çalışacağız. 

Etiketler: tarsus kazı, tarsus esrarengiz kazının sırrı, tarsus esrarengiz kazı son durum, tarsus kazı söylentiler, tarsus kazı açıklama, tarsus aziz paul kayıp incil

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap