Teknoloji Devleri Irkçı Adaletsizlikle Mücadele İçin Fon Sözü Verdi


Teknonce > Teknoloji > Teknoloji Devleri Irkçı Adaletsizlikle Mücadele İçin Fon Sözü Verdi
Teknoloji Devleri Irkçı Adaletsizlikle Mücadele İçin Fon Sözü Verdi

Apple, Facebook, Verizon ve diğer bazı teknoloji devleri, sivil hak gruplarını desteklemesi için milyonlarca dolar fon ayıracaklarını duyurdu.

Apple, Facebook, Verizon ve diğer teknoloji devleri, geçen hafta George Floyd'un öldürülmesinin ardından ABD'de huzursuzluk yarattıktan sonra ırkçı adaletsizlikle mücadele eden gruplara bağışta bulunma sözü verdi.Bloomberg'in haberine göre Apple çalışanlarına gönderilen bir mesajda CEO Tim Cook, Apple'ın Eşit Adalet Girişimi de dahil olmak üzere çeşitli gruplara bağış yapacağına söz verdi. 

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Pazar günkü açıklamasında, kendilerinin bu tür gruplara "10 milyon dolar bağış daha eklediğini" söyledi ve ideal alıcıları bulmak için insan hakları danışmanları ve yardımcıları ile birlikte çalıştığını kaydetti. Ayrıca Floyd'un polisle karşılaşmasının videosunu yayınladığı için Darnella Frazier'e şükranlarını iletti.

CEO Hans Vestberg, NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu ve Ulusal Kentsel Lig de dahil olmak üzere Pazartesi günü Verizon'un çeşitli gruplara 10 milyon dolar bağışta bulunacağını söyledi.

Intel Pazar günü 1 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı. Ayrıca şirket çalışanlarını da Black Lives Matter Foundation, Polis Eşitliği Merkezi ve NAACP Yasal Savunma Fonu'na bağış yapmaya teşvik etti. Yetkili, bu gruplara yapılan bağışların şirketin eşleştirme programı için uygun olduğunu kaydetti.

Google'a ait YouTube, Cumartesi günü 1 milyon dolarlık destek vaadini tweetledi. Şirket, "Irkçılık ve şiddete karşı dayanışma içerisindeyiz. Topluluğumuzun üyeleri incindiğinde hepimiz acıyoruz."

TikTok, "COVID-19 pandemisinin etkilerinden orantısız bir şekilde etkilenen" siyahi toplumu destekleyen sivil toplum kuruluşlarına 3 milyon dolar bağışladığını söyledi. Sosyal medya şirketi de "bu ülkede tanık olduğumuz ırkçı adaletsizlik ve eşitsizlikle mücadele etme" yolunda 1 milyon dolar vaat ettiğini söyledi.

Ülke çapında protestolar Floyd'un 25 Mayıs'ta Minneapolis'teki ölümününün ardından artarak devam ediyor. Frazier'in videosuna, diğer kamera kayıtlarına ve savcılara göre, bir polis memuru dizini yaklaşık dokuz dakika boyunca Floyd'un boynuna bastırırken, kelepçeli şekilde yerde yatan Floyd defalarca "Nefes alamıyorum. " diyordu ve bu söz de protestolarda sıkça kullanılıyor.

46 yaşındaki Floyd, ambulansta alındıktan sonra hayatını kaybettiği açıklandı. Subay Derek Chauvin'i üçüncü derece cinayet ve ikinci derece adam öldürmeyle suçladı. İlgili diğer üç memur da görevden el çektirildi ve soruşturma altında.

Protestoların ortasında bazı teknoloji şirketlerinin söyledikleri

Microsoft: CEO Satya Nadella Pazartesi günü, toplumumuzda nefret ve ırkçılık için yer olmadığını tweetledi. Şirket, platformunu "Microsoft'ta siyah ve Afro-Amerikan topluluğunun seslerini yükseltmek için" kullanacağını söyledi.

Disney: Pazar günü Disney, şirketin "siyah çalışanlar, hikaye anlatıcıları, yaratıcılar ve tüm siyah topluluk" ile birlikte olduğunu belirten bir mesaj birliğiyle bir görüntü tweetledi. Disney yöneticileri Bob Chapek, Bob Iger ve Latondra Newton, çalışanlarına yaptığı bir mesajda, şirketin kaynaklarını çeşitlilik ve içerme hakkında "merhametli ve yapıcı bir şekilde konuşmak" için kullanacağını söyledi.

Amazon: E-ticaret devi Twitter'a gönderilen bir mesajda, "Ülkemizdeki siyahi insanların eşitsiz ve acımasız muamelesi durdurulmalı," dedi. "Sistemik ırkçılığa ve adaletsizliğe karşı mücadelede siyah toplumla - çalışanlarımız, müşterilerimiz ve ortaklarımız - dayanışma içerisindeyiz."

AT&T: Mobil operatör Twitter'da paylaştığı bir mesajda "eşitlik ve kapsayıcılığa karşı savunuculuğunun bugün ve gelecek için devam edeceğini" söyledi.

T-Mobile: Cumartesi günü “Mobilizm, ırkçılık, nefret, eşitsizliğin dünyamızda yeri olmamalı,” dedi. "Herkesin kendini güvende, görüp duyma hakkı vardır."

Netflix: Cumartesi günü akarsu devi, "siyah üyelerimize, çalışanlarımıza, yaratıcılarımıza ve konuşma yeteneğine", "kara hayatların önemi" mesajını eklediğini tweetledi.

Hulu: "Siyah yaşamları destekliyoruz. Bugün ve her gün," dedi yayın servisi Cumartesi günü bir tweet'te. "Görüyorsun. Duyuluyorsun. Biz de seninleyiz."

Instagram: "Irkçılığa karşıyız. Siyah topluluğumuzla birlikteyiz - ve George Floyd, Breonna Taylor, Ahmaud Arbery ve isimleri unutulmayacak çok daha fazlasının onuruna adalet için çalışan herkes," sosyal medya şirketi dedi Pazartesi günü bir tweet.

HBO: Şirket Cumartesi günü yaptığı bir tweet'te, "Siyah meslektaşlarımız, çalışanlarımız, hayranlarımız, aktörler, hikaye anlatıcıları - ve hepsi anlamsız şiddetten etkileniyoruz" dedi.

Etiketler: apple, microsoft, facebook, netflix, google

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap