Teknolojinin İlkleri


Teknonce > Teknoloji > Teknolojinin İlkleri
Teknolojinin İlkleri

Günümüzde çok önemli bir kavram olan teknoloji, asırlardır insan hayatını kolaylaştırmakta. Hayatımızın her alanında onlarca teknolojik cihaz bulunuyor. Peki teknolojinin ilklerini hiç merak ettiniz mi? Bu haberimizde sizler için teknolojinin ilklerini derledik. 

İlk Otomobil

1769 yılında Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı olan Fardler Nicholas Joseph Cugnot, kendi başına hareket edebilen ilk kara taşıtını icat etmiştir. İçten yanmalı ve benzinle çalışan bir motora sahip olan ilk otomobil ise 1885 yılında Alman mühendis Karl Benz tarafından icat edilmiştir. İlk elektrikli otomobil (Detaylı bilgi için tıklayın.) ise 1884 yılında İngiliz mucit Thomas Parker tarafından icat edilmiştir.

İlk TelevizyonGünümüzde her evin olmazsa olmazlarından olan televizyonun, patenti 25 Haziran 1925 tarihinde John Logie Baird tarafından alınmıştır. Patent alındıktan 1 yıl kadar sonra çok az bir görüntü veren ilk televizyon icat edilmiştir. (Detaylı bilgi için tıklayın.)

İlk Telefon

Telefon denildiğinde herkesin aklına gelen ilk isim tabiki Alexander Graham Bell'dir. İlk telefon, 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Telefonun icat ediliş amacı uzak mesafelerdeki insanlar arasında iletişim kurmaktı. Günümüzde ise telefonlar ile internette gezinebilme, oyun oynayabilme, müzik dinleyebilme vb. bir çok işlem gerçekleştirilebilmektedir. (Graham Bell ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.)

İlk Bilgisayar

Teknoloji dünyasının en büyük icatlarından biri olan bilgisayar, 2. Dünya Savaşı sırasında J.Presper Eckert ve John W. Mauchly tarafından icat edilmiştir. Fakat bilgisayar olarak adlandırılan ilk cihaz, 1642 yılında Blaise Pascal tarafından icat edilmiştir. Blaise Pascal'ın icat ettiği bu cihaz ile yalnızca toplama ve çıkarma işlemleri yapılabilmekteydi. (Detaylı bilgi için tıklayın.)

İlk Çamaşır Makinesi

Temizlik denince akla ilk gelen teknolojik cihaz olan çamaşır makinesi, 1906 yılında Alva John Fisher tarafından icat edilmiştir. Kurutucu özelliğe sahip olan ilk çamaşır makinesi 1924 yılında, ilk otomatik çamaşır makinesi ise 1937 yılında icat edilmiştir. (Detaylı bilgi için tıklayın.)

İlk Bulaşık Makinesi

Çok yoğun bir kullanıma sahip olmayan bulaşık makinesi, mutfakta oldukça kolaylık sağlayan bir teknolojik cihazdır. Bulaşık makinesi, 1886 yılında Josephine Cochrane isimli kadın bir mucit tarafından icat edilmiştir. (Detaylı bilgi için tıklayın.)

İlk Uçak

Uzun mesafeli seyahatlerde oldukça fazla tercih edilen uçak, 1903 yılında icat edilmiştir. Uzun yıllar boyunca uçak üzerinde çalışmalar yapan Wilbur ve Orville Wright kardeşler, 1903 yılında motorlu bir uçağı 12 saniyede 500 metrelik bir mesafe katettiler. Bu uçuşla birlikte ilk uçak icat edilmiş oldu. (Detaylı bilgi için tıklayın.)

Etiketler: teknolojinin ilkleri, ilk uçak, ilk otomobil, ilk televizyon, ilk telefon, ilk bulaşık makinesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. İrem ALBAYRAK
    27.06.2018 22:57

    "Editor kadronuzla" yaptığınız site, güncel ve gerekli bilgiler sunmaktadır... Doğru ve gerekli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Yorum Yap