Telefonu İcat Eden Graham Bell Kimdir? Graham Bell'in Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Telefonu İcat Eden Graham Bell Kimdir? Graham Bell'in Hayatı
Telefonu İcat Eden Graham Bell Kimdir? Graham Bell'in Hayatı

Telefonu icat eden Alexander Graham Bell'in kısaca hayatını sizlerle paylaşıyoruz. Graham Bell telefonu nasıl ve ne zaman icat etti? Graham Bell telefonu nasıl buldu? Graham Bell insanlığa nasıl hizmet etmiştir? Telefonu kim icat etti? İşte cevapları...

Kısaca Graham Bell'in Hayatı. Graham Bell Kimdir?3 Mart 1847 tarihinde İskoçya'nın Edinburg şehrinde dünyaya gelen Graham Bell, Alexander Melville ve Eliza Grace Symonds çiftinin ikinci çocuğudur. Graham Bell eğitim hayatının ilk evresini annesinin yanında tamamlamıştır. Duyma engelli olan annesi yetenekli bir ressam ve piyanisttir. Bunun ardından Edinburgh Royal Lisesi’nde eğitimini sürdüren bilim insanı, Edinburgh Üniversitesi ve University College'da düzenli olmasa da eğitimini sürdürmüştür. Graham Bell bu okulların hiçbirinde düzenli ve istikrarlı bir eğitim sürdürmemiştir.

1870 yılında iki kardeşi tüberkülozdan hayatını kaybedince babası Graham Bell'i hastalıktan korumak için Kanada'ya götürmüştür. Annesinin duyma engelli olması, eskiden beri aileyi sağırlık üzerine çalışmalara yönlendirmiştir. Graham Bell de Kanada'da bu yönde çalışmalar yapmıştır. Graham Bell, 1872'de Boston’daki Vokal Fizyoloji Okulu ve Konuşma Teknikleri Okulu’nda diksiyon dersleri vermiştir. Üniversite diploması olmamasına rağmen, yürüttüğü bu başarılı çalışmalardan dolayı 1873'te Boston Üniversitesi’nde Vokal Fizyoloji ve Diksiyon Profesörü olarak ders vermeye başlamıştır.

Buradan sonra Graham Bell'in çalışmaları, insanların makine aracılığıyla konuşması üzerine odaklanacaktır. Çalışmalarına Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard finansal destek sağlarken, Thomas Watson’u harmonik telgraf fikrini geliştirmek için yanına asistan olarak almıştır. 

Graham Bell telefonu nasıl ve ne zaman icat etti? Graham Bell Telefonu Nasıl Buldu?

Watson, Graham Bell'in ses iletimi fikrini bir hayli beğenmiş ve aralarındaki ortaklık kurulmuştur. 1874 ve 1875 senelerinde, Bell ve Watson harmonik telgraf ve sesli sinyal iletimiyle ilgili çalışmalarını derinleştirmiştir. Çalışmalar ilk başta bir sonuç getirmese de, bu fikir finansörler tarafından oldukça dikkat çektiği için fikrin patent başvurusu yapılmıştır. 10 Mart 1876'da Watson ve Graham Bell'in çalışmaları ilginç bir tesadüfle başarıyla sonuçlanmıştır. O günkü çalışmalar sırasında Bell, sıvı ileten bir kabı devirmiş ve şu şekilde Watson’a seslenmiştir: "Watson buraya gel. Seni istiyorum! " Watson tel üzerinden Bell'in sesini duymuş ve telefonun icadı yapılmıştır.

Bundan sonra da, 1877 yılında, ilk telefon şirketi olan Bell telefon şirketi kuruldu. Şirketin kuruluşundan kısa bir süre sonra Amerika'da 150.000'den fazla insan telefon almış ve Graham Bell'in bu buluşu hızla yayılmıştır.

Telefonu icat eden bilim insanı, 2 ağustos 1922'de Kanada'daki Nova Scotia'da hayatını kaybetmiştir.

Graham Bell İcatları

Şirketi kurulduktan sonra Graham Bell çalışmalarına ara vermemiş ve çalışmalarını südürdürmüştür. Graham Bell'in patentini aldığı diğer çalışma ve icatları şu şekildedir. 

Elektrik telgraflarının alıcı ve göndericilerinde geliştirme, kayıt mart 1875, tescil nisan 1875 (multiplexing signals on a single wire)

Telgraf teknolojisinde geliştirme, kayıt şubat 14, 1876, tescil mart 7, 1876 (Bell'in ilk telefon patenti)

Telefonik telgraf alıcılarında geliştirme, kayıt nisan 1876, tescil haziran 1876

Elektrik akımı üretiminde geliştirme (Döner kalıcı mıknatıslar kullanarak), kayıt ağustos 1876, tescil ağustos 1876

Elektrik telgrafı (Kalıcı manyetik alıcı), kayıt Ocak 15, 1877, tescil ocak 30, 1877

Sinyalleşme ve iletişim için cihazlar, ismi Fotofon, kayıt Ağustos 1880, tescil Aralık 1880

Hava Taşıtı, Haziran 1903 kayıt, Nisan 1904 tescil

Alexander Graham Bell Alo Hikayesi

Halk arasında ve çeşitli medya organlarında telefonu açarken kullandığımız alo kelimesinin geçmişine dair yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Hikayeye göre "Alo" Graham Bell'in sevgilisi olan Alexander Lolila Oswaldo'nun kısaltmasıymış. Graham Bell de ilk önce sevgilisinin evine telefon hattı çekmiş ve ismi uzun olduğu için telefonu bu şekilde açarmış. Bilinmesini istedik ki bu yanlış bir bilgidir ve böyle bir şey yaşanmamıştır. Alo kelimesi dilimize ingilizce Hello kelimesinden gelmiştir. Yani Graham Bell alo ilişkisine dair anlatılan bu hikaye gerçek dışıdır.

Kaynak: Wikipedia

Etiketler: graham bell hayatı, graham bell ne icat etti, graham bell eğitim, graham bell telefonu nasıl buldu, graham bell alo, graham bell kimdir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

  1. Necla kurşun

    Alonun geçmişini bende öyle biliyordum

    Ahmet seker

    Odevimi yaptim sayenizde cok faydali

Yorum Yap