Televizyonu Kim İcat Etti?


Teknonce > Teknoloji > Televizyonu Kim İcat Etti?
Televizyonu Kim İcat Etti?

Televizyon, günümüzde en çok kullanılan cihazlar arasında önemli bir yere sahiptir. Televizyonu kim icat etti? Televizyon ne zaman icat edilmiştir? İşte televizyonun kısaca icadı

Televizyonu Kim İcat Etti? Televizyonun İcat Edilmesi Fikri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Televizyonun icadı, bilinenden daha eski bir tarihe dayanmaktadır. İlk televizyon patenti 1884 yılında bir Alman vatandaşı olan Paul Nipkow tarafından elektromekanik bir model için alınmıştır. Fakat Nipkow’un icat ettiği elektromekanik televizyon hiç çalışmamıştır. 25 Ağustos 1900 tarihinde ilk defa Paris’te düzenlenen Uluslararası Elektrik Kongresin'de televizyon kelimesi ilk olarak Rus bilimadamı Constantin Perskyi tarafından kullanılmıştır. Bu kongrede sergilenen televizyon, tarihinin ilk prototipleridir.Takvimler 25 Haziran 1925’i gösterdiğinde John Logie Baird  tarafından ilk televizyonun patenti alınmış ve 1 yıl sonra çok az bir görüntü veren ilk televizyon icat edilmiştir. Televizyonun mucidi her ne kadar Logie Baird olarak görünse de tüplü televizyon tasarımı Philo Taylor Farnsworth tarafından oluşturulmuştur. Bundan dolayı televizyonun mucidi olarak her iki bilim adamı görülmektedir.

Televizyonu Kim İcat Etti? İlk Televizyon Yayını Ne Zaman Yapılmıştır ?

Baird, 1929 yılında ilk televizyon istasyonunu kurmuş, o dönemde radyo yayını yapan BBC ile anlaşmış ve televizyon yayını yapmaya başlamıştır. Bu anlaşma sayesinde İngiltere’de 1929 yılında ilk televizyon yayını gerçekleşmiştir. İlk zamanlarda sınırlı bölgede yapılan yayınlar daha da yayılmış,1930 yılında Amerika ve İngiltere’de yayınlar başlamıştır.

Televizyonu Kim İcat Etti? Televizyonun Mucidi Olan John Logie Baird Kimdir?

Baird,13 Ağustos 1888 tarihinde İskoçya’nın Helensburgh kentinde Dünya’ya gözlerini açmıştır. Çocukken bile elektrikle uğraşmayı çok seven Baird, evinin bütün elektriğini petrolle çalışan bir jeneratör ile sağlıyordu. Baird, evinde kendi kurduğu telefon santrali ile arkadaşlarıyla görüşmeler sağlıyordu.

Eğitimini Glasgow ve Batı İskoçya Teknik kolejinde sürdürmüş ve Elektrik mühendisi olarak mezun olmuştur. Glasgow Üniversitesi’nde master yapan Baird, 1.Dünya Savaşı sırasında orduda çalışmak için eğitimine ara vermiş. Fakat sağlık sorunları yaşaması sebebiyle kabul edilmemiştir. Daha sonra birkaç işte çalışan Baird,1922 yılında memleketi olan Sussex’e geri dönmüş ve tamircilik yapmaya başlamıştır. Öte yandan hayali olan televizyonu icat edebilmek için çaba sarfetmiş fakat imkanları yetersiz olduğundan Soho’ya taşınmış ve bir laboratuvar kurmuştur.

Baird bu laboratuvarda yaptığı çalışmalar sayesinde icadını 26 Ocak 1928’de Kraliyet Enstitüsü’ne tanıtmıştır. İlk televizyonun temellerini atan John Logie Baird 14 Haziran 1946’da hayata gözlerini yummuştur.

Bugün "şipşak" olarak bilinen polaroid fotoğraf makinelerinin icadı için tıklayın.

Etiketler: televizyonun icadı,john logie baird kimdir,televizyonu kim icat etti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap